Bez umowy notarialnej czy innego aktu potwierdzającego własność samoistny posiadacz nieruchomości staje się jej właścicielem po 20 latach nieprzerwanego posiadania w dobrej wierze lub po latach 30, jeżeli był w złej wierze.
Posiadaczem samoistnym jest osoba, która włada rzeczą tak jak właściciel. Dlatego nie jest takim posiadaczem i nie nabędzie własności przez zasiedzenie najemca (lokator), dzierżawca ani korzystający z niej bezpłatnie na podstawie umowy użyczenia zawartej, choćby ustnie, z właścicielem.
Posiadacz nie może zaliczyć do zasiedzenia okresu, w którym np. mieszkał w domu z jej właścicielem, bo nie było to posiadanie samoistne.
[srodtytul]Bez notariusza [/srodtytul]
W dobrej wierze jest osoba, która z przyczyn usprawiedliwionych nie wie, że nie jest właścicielem. W praktyce takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo. Tak może być np. wtedy, gdy ze względu na niezgodność między sytuacją faktyczną a dokumentami ktoś zajmuje część gruntu, którego właścicielem jest jego sąsiad. Trzeba podkreślić, że nie jest posiadaczem w dobrej wierze osoba, która weszła w posiadanie nieruchomości na podstawie nieformalnej umowy kupna, tj. bez zachowania formy aktu notarialnego. W takiej sytuacji musi liczyć się z tym, że jako posiadacz w złej wierze może się stać przez zasiedzenie właścicielem kupionego domu czy placu dopiero po 30 latach nieprzerwanego posiadania.