> pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego oraz urządzenia pomiarowegoobciąża osobę ubiegającą się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
Niejednokrotnie inwestor, by uzyskać przyłączenie do sieci, oprócz samego przyłącza buduje także część sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej, której koszty go nie obciążają.
Do tej części wydatków inwestora odnosi się art. 31 wskazanej ustawy z 7 czerwca 2001 r. Zapisano w nim, że osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą przekazać je odpłatnie gminie albo przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu na warunkach uzgodnionych w umowie.
[srodtytul]Ważne rozróżnienie[/srodtytul]
W praktyce powstają niejednokrotnie kontrowersje, co jest przyłączem, a jakie urządzenia wchodzą w skład sieci magistrali wodnej czy kanalizacyjnej. Odwołać się tu trzeba do definicji zamieszczonych w art. 2 ust. pkt 5 i pkt 6 ustawy z 2001 r. Tak więc przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy wody wraz z zaworem za wodomierzem głównym. [b]Przyłączem kanalizacyjnym jest natomiast odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką,[/b] licząc od strony budynku, a gdy nie ma studzienki – do granicy nieruchomości odbiorcy.
Ta niejasna definicja była przyczyną licznych sporów. Dlatego konieczne się okazały dodatkowe wyjaśnienia. Wątpliwości wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z 13 września 2007 r. (sygn. III CZP 79/07). Uznał w niej mianowicie, że przyłączem kanalizacyjnym jest tylko odcinek przewodu kanalizacyjnego leżący w granicach nieruchomości odbiorcy usług.