Generalnie zasady wnoszenia opłat RTV są proste, zwłaszcza dla osób, które już mają zarejestrowane radio lub telewizor. Opłatę uiszcza się za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny. [b]Gospodarstwa domowe wnoszą jednak tylko jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych w nim odbiorników. [/b]
Gospodarstwem domowym w rozumieniu prawa jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie lub jedna osoba utrzymująca się samodzielnie. Jeden abonament płacą też publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej – bez względu na liczbę użytkowanych w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach odbiorników. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.
[srodtytul]Wystarczy, że masz telewizor[/srodtytul]
Jeśli płacisz za telewizję satelitarną, kablową czy platformę cyfrową, to nie znaczy, że jesteś zwolniony z obowiązku regulowania abonamentu. On jest związany wyłącznie z samym posiadaniem odbiornika. Abonament RTV można opłacać we wszystkich placówkach pocztowych – nie pobierają one dodatkowych pieniędzy od przekazów. Możliwe jest również dokonywanie wpłat w bankach i innych instytucjach finansowych. Ułatwia to nadany indywidualny numer identyfikacyjny abonenta. Opłaty należy wnosić od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych.
[srodtytul]Wypełniamy druk[/srodtytul]