Fiskus i urzędnicy łaskawsi dla powodzian

Darowizny w związku z wielką wodą bez podatku. Sądy i urzędy mają działać szybciej. Firmy zapłacą nieobecnym pracownikom

Publikacja: 02.06.2010 04:59

Fiskus i urzędnicy łaskawsi dla powodzian

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

„Rz” dotarła do przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi z maja 2010 r. Prace nad specustawą koordynuje Rządowe Centrum Legislacji. W środę ma się odbyć konferencja uzgodnieniowa, projekt zaś ma trafić na posiedzenie rządu już w najbliższy wtorek.

[srodtytul]Podania bez opłaty[/srodtytul]

Jedno jest już pewne. Do końca 2012 r. (bo tyle mają obowiązywać preferencje podatkowe) fiskus nie położy ręki na wszelkich formach pomocy przekazywanej powodzianom – od żywności, środków czystości i ubrań poczynając (czyli tzw. nieodpłatnych świadczeniach), na pieniądzach kończąc.

W przypadku zwykłego Kowalskiego pieniądze mają być zwolnione od podatku od spadków i darowizn, i to bez limitu. Niezależnie od tego, czy darowizna przekazywana jest przez rodzinę, czy też osoby niespokrewnione.

Powodzianie będą ponadto zwolnieni z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej od podań i załączników, jakie składać będą w sprawach związanych z powodzią. Podobnie będzie w przypadku czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń dotyczących odtwarzania utraconych dokumentów.

[srodtytul]Łatwiej w sądach[/srodtytul]

Na szczególne traktowanie mogą liczyć poszkodowani załatwiający sprawy w urzędach i sądach. [b]Organy administracji publicznej będą musiały rozpatrywać sprawy związane z usuwaniem powodzi w pierwszej kolejności i bez zbędnej zwłoki. I to nie później niż w ciągu miesiąca od wszczęcia postępowania.[/b] W pierwszej kolejności mają być również rozpoznawane tego rodzaju sprawy przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, sądy powszechne i wojewódzkie sądy administracyjne.

Na ułatwienia mogą liczyć też ci, którzy na skutek powodzi utracili dokumenty niezbędne do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego. Przy udowadnianiu opłacenia składek do ZUS będą mogli posłużyć się wszelkimi dokumentami oraz zeznaniami świadków.

– Ten przepis trzeba sprecyzować, bo może być wykorzystywany przez osoby nieuczciwe, które będą starały się udowodnić swoje prawo do świadczeń, mimo że składek nie płaciły – uważa Zofia Kluźniak, biegły rewident z kancelarii Contra.

Projekt przewiduje też np., że nawet nieobecnemu pracownikowi firma będzie musiała wypłacić specjalne świadczenie.

– To jest dobry projekt, biorąc pod uwagę krótki czas, w jakim przygotowane zostały te rozwiązania. Owszem, zawsze można się zastanawiać, dlaczego zwolnione od podatku mają być akurat darowizny i nieodpłatne świadczenia przekazywane powodzianom, a nie np. umowy pożyczki, od których trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Zawsze też lepiej jest mieć gotowe rozwiązania, a potem je tylko konsultować i uzupełniać, niż czekać z przygotowaniem projektu – podkreśla Jacek Sklepowicz, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers. I dodaje: – Będzie dobrze, jeżeli tylko urzędnicy będą wykonywać to prawo zgodnie z intencją ustawodawcy.

[ramka][b]Komentuje Anna Misiak, doradca podatkowy w spółce MDDP:[/b]

Generalnie projekt należy ocenić pozytywnie. Zawiera wiele życiowych z perspektywy powodzian rozwiązań, jak chociażby zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej od każdego podania i załącznika składanego w sprawach związanych z powodzią oraz czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń dotyczących odtwarzania dokumentów utraconych w powodzi. Korzystne jest też zwolnienie od podatku wszelkich darowizn otrzymywanych przez poszkodowane osoby i firmy. Pytanie tylko, czy nie należałoby doprecyzować przepisów w zakresie kryteriów uprawniających do skorzystania z niektórych zwolnień podatkowych oraz kilku pojęć użytych w ustawie, aby uchronić przed ewentualnymi wątpliwościami samych podatników. [/ramka]

[ramka][b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/501047]Zobacz projekt nowej ustawy (pdf)[/link][/b] [/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]

Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Nowy znak drogowy i zmiany w oznakowaniu przejść dla pieszych. Co muszą wiedzieć kierowcy?
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w zasadach przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego