BHP - przepisy wykonawcze do kodeksu pracy z komentarzem

Aktualizacja: 25.08.2011 05:05 Publikacja: 25.08.2011 05:00

BHP - przepisy wykonawcze do kodeksu pracy z komentarzem

Foto: www.sxc.hu

Red

Od wielu miesięcy komentujemy przepisy prawa pracy. Omówiliśmy cały kodeks pracy i część aktów wykonawczych do niego.

Teraz czas na kolejne publikacje.

Dziś dwa kolejne akty wykonawcze do kodeksu pracy:

- o najwyższych dopuszczalnych stężeniach i natężeniach czynników szkodliwych dla zdrowia oraz

- w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Z ich treści dowiecie się Państwo m.in.:

- na jakie ryzyko zawodowe narażony jest zatrudniony przy czynnikach szkodliwych, stężeniach chemicznych i fizycznych,

- jak często pracodawca musi badać i mierzyć hałas, drgania, promieniowanie optyczne czy pola elektromagnetyczne,

- czy przemienna praca i pięciominutowa przerwa konieczna dla każdego zaangażowanego na stanowisku z monitorem ekranowym.

Zachęcamy również do zapoznania się z wcześniejszymi komentarzami do rozporządzeń z zakresu prawa pracy.

W styczniu 2011 omawialiśmy dwa rozporządzenia:

- o aktach osobowych pracowników (zobacz - Komentarz do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. dotyczącego akt osobowych pracownika)

- i o świadectwie pracy (czytaj -  Komentarz do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. dotyczącego świadectwa pracy).

Z kolei w lutym – rozporządzenia dotyczące:

- szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (zobacz - Komentarz do rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego) oraz

- w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących podwładnym w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (zobacz - Komentarz do rozporządzenia z 11 czerwca 1996 r. dotyczącego urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy związkowców).

W marcu zostały omówione trzy rozporządzenia:

- w sprawie zatrudniania młodocianych (czytaj - Komentarz do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 5 grudnia 2002 r. dotyczącego zatrudniania młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum)

- prac wzbronionych takim pracownikom oraz (zobacz - Komentarz Rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac)

- przygotowania zawodowego takich osób (Komentarz Rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac - przepisy z komentarzami.

W kwietniu wyjaśnialiśmy przepisy rozporządzenia z 10 września 1996 w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, a właściwie listę takich prac (zobacz- Komentarz do rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet).

W maju Przepisy o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych, a 29 czerwca komentowaliśmy regulacje dotyczące osób wykonujących pracę nakładczą, czyli tzw. chałupników (zobacz - Komentarz do rozporządzenia z 31 grudnia 1975 r. dotyczącego uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładcząKomentarz do przepisów kodeksu pracy o uprawnieniach pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą).

28 lipca przedstawiliśmy ważne dla pracodawców i pracowników wyjaśnienia do rozporządzenia tzw. urlopowego (zobacz Komentarz do rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. dotyczącego szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

Dziś dwa kolejne akty wykonawcze do kodeksu pracy: o najwyższych dopuszczalnych stężeniach i natężeniach czynników szkodliwych dla zdrowia oraz w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Zachęcamy do lektury!

dr Barbara Krzyśków Adiunkt, Zakład Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego

 

Od wielu miesięcy komentujemy przepisy prawa pracy. Omówiliśmy cały kodeks pracy i część aktów wykonawczych do niego.

Teraz czas na kolejne publikacje.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne