Rejestracji podlegają wydawnictwa ukazujące się periodycznie (nie rzadziej niż raz w roku), które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości. Muszą mieć stały tytuł albo nazwę, numer bieżący i datę. Zasady rejestracji określa ustawa – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6D602B4E0847DBBCEEAE69AFED112BEA?id=71966]Prawo prasowe (DzU z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.)[/link]. Aby zostać wydawcą, nie musimy zakładać żadnej spółki, bo możliwość taką mają też osoby fizyczne (nie ma znaczenia, czy prowadzą działalność gospodarczą). Wydawcą mogą być też wcześniej przez nas założone stowarzyszenie albo fundacja. Rejestracji dokonuje sąd okręgowy właściwy dla siedziby wydawcy. We wniosku o rejestrację podajemy tytuł czasopisma, adres redakcji, dane redaktora naczelnego i wydawcy oraz częstotliwość ukazywania się gazety. Wydawanie można rozpocząć, jeśli sąd nie rozstrzygnie wniosku o rejestrację w ciągu 30 dni od zgłoszenia. Gdy inny zarejestrowany tytuł nazywa się tak samo bądź bardzo podobnie, sąd odmówi rejestracji.

W Bibliotece Narodowej można uzyskać ISSN, czyli międzynarodowy znormalizowany numer wydawnictw ciągłych. Jest to uprawnienie, a nie obowiązek. Wydawca może o numer ISSN wystąpić zarówno przed startem pisma, jak i w trakcie jego wydawania. Zainteresowani otrzymaniem ISSN jeszcze przed publikacją pierwszego numeru muszą dostarczyć ksero ostatecznej, zatwierdzonej do druku, wersji strony tytułowej (z numeracją i datą), a także strony ze stopką redakcyjną. Rejestracji w takim wypadku dokonuje się po wydaniu pierwszego numeru i przesłaniu egzemplarzy do narodowego ośrodka ISSN (komórki BN). Jeśli tytuł już się ukazuje, to należy przysłać do BN po dwa egzemplarze wszystkich wydanych numerów.

Numer ISSN mogą też dostać czasopisma internetowe. Należy przesłać, wraz z informacją o adresie internetowym, wydruki ekranów: z numeru pierwszego – strony tytułowej, z numeru bieżącego – strony tytułowej, oraz ekranu z danymi o wydawcy i redakcji. Nie nadaje się ISSN czasopismom online przed ich startem w sieci.

Wydawcy czasopism mają jeszcze jedną powinność – wysyłkę dwóch egzemplarzy do Biblioteki Narodowej i do Jagiellonki oraz po jednym egzemplarzu do kilkunastu innych bibliotek publicznych i uniwersyteckich w całym kraju.

Gdy publikacja ma nakład poniżej 100 egzemplarzy, to musi trafić jedynie do BN i Biblioteki Jagiellońskiej – po jednym egzemplarzu.