Z nadzwyczajnych rozwiązań na wypadek powodzi przewidzianych w tzw. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=363352]ustawie antypowodziowej znowelizowanej 12 sierpnia (DzU nr 148, poz. 992)[/link] mogą korzystać także pracownicy i pracodawcy z okolic Zgorzelca i Bogatyni. Nowe przepisy obowiązują od 13 sierpnia.
Ratowanie dobytku osobistego lub brak możliwości dojazdu z powodu zniszczenia szlaków komunikacyjnych sprawia, że powodzianie nie mają możliwości stawiania się do pracy. Osoby takie nie muszą się obawiać, że czas tej nieobecności będzie nieusprawiedliwiony. Ustawa gwarantuje, że ich absencja jest usprawiedliwiona i na dodatek płatna. Za jej dziesięć dni roboczych przysługuje odpowiednia część minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Oczywiście zakłady pracy również padały ofiarą wody i często nie mają na wypłaty. Specustawa przewiduje możliwość zdobycia pieniędzy na pensje. Pracodawcy, którzy z powodu powodzi ograniczyli działalność, przejściowo ją zawiesili, mogą wystąpić o pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ma ona pokryć pobory przysługujące za czas: usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej powodzią, niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów, ale przeszkodziła mu w tym powódź (jest to przyczyna dotycząca pracodawcy). Fundusz wyłoży też pieniądze za pracę polegającą na ochronie zakładu przed powodzią lub na usuwaniu jej skutków, mającą na celu utrzymanie lub przywrócenie działalności przez firmę.
Wniosek o pożyczkę należy złożyć do kierownika właściwego lokalnego biura terenowego FGŚP. Decyzję o przyznaniu pomocy podejmuje on w ciągu siedmiu dni. Pracodawca otrzymane pieniądze dzieli i przekazuje pracownikom w ciągu 14 dni. Pożyczkę należy zwrócić do końca 2011 r., a po tej dacie można się ubiegać o jej umorzenie w całości lub w części.
Ustawa antypowodziowa określa ułatwienia w zasadach ustalania wysokości świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, gdy w firmie uległa zniszczeniu stosowna dokumentacja. Podstawą do ustalenia wysokości tych świadczeń mogą być wszelkie dokumenty pozwalające na udowodnienie wysokości ich wymiaru oraz zeznania świadków pozwalające na udowodnienie okresów zatrudnienia (ubezpieczenia) i czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub sprawowania opieki.