[srodtytul]Czyny niedozwolone [/srodtytul]
Do kategorii czynów niedozwolonych należą bardzo różne działania i zaniechania niedozwolone przez prawo, w tym przestępstwa. Chodzi m.in. o wypadki drogowe, błędy lekarskie, pobicia, nieostrożność prowadzącą do uszkodzenia cudzego mienia, także błędne działania wyrządzające szkodę lub zaniechania władzy.
Pozew zbiorowy wchodziłby w rachubę np. przeciwko szpitalowi, jeśli wskutek jego zaniedbań doszło do zarażenia większej grupy pacjentów żółtaczką zakaźną. Na tej drodze odszkodowania mogłyby dochodzić np. ofiary wypadku, do jakiego doszło wskutek niewłaściwego zabezpieczenia imprezy masowej, czy poszkodowani wskutek katastrofy budowlanej.
[ramka] Wyłączona została możliwość dochodzenie pozwem zbiorowym roszczeń z tytułu naruszenia czynem niedozwolonym dóbr osobistych, np. w razie naruszenia w artykule prasowym czci, dobrego imienia członków jakiegoś gremium. [/ramka]
[srodtytul]Musi się znaleźć reprezentant [/srodtytul]
Reprezentantem wszystkich zainteresowanych pozwem zbiorowym może być członek tej grupy. Tej roli wolno się podjąć powiatowemu (miejskiemu) rzecznikowi konsumentów w zakresie spraw konsumenckich.
Reprezentant działa w interesie wszystkich członków grupy. Do pozwu muszą być dołączone ich oświadczenia o przystąpieniu do grupy i zgodzie co do osoby reprezentanta.
W postępowaniu zbiorowym obowiązuje swoisty przymus adwokacko-radcowski. Reprezentant musi podpisać umowę z pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym określającą jego wynagrodzenie i dołączyć ją do pozwu, chyba że sam ma takie kwalifikacje.
Opłata sądowa od pozwu zbiorowego wynosi 2 proc. wartości dochodzonego roszczenia (w procesie zwykłym wynosi ona 5 proc.)
[srodtytul]Ogłoszenie w prasie [/srodtytul]
Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydawać ma wstępne postanowienie, w którym rozstrzygnie o dopuszczalności postępowania zbiorowego: dopuści je albo pozew odrzuci. W razie uznania go za dopuszczalny sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania. Zamieszczać się je będzie w prasie o zasięgu ogólnokrajowym.
W rachubę wchodzi też zamieszczenie go w prasie lokalnej. Musi ono zawierać przede wszystkim informację o możliwości przyłączenia się do pozwu zbiorowego innych jeszcze osób mających takie same roszczenia. Przyłączenie polegać ma na złożeniu stosownego oświadczenia reprezentantowi. Należy w nim określić swoje żądanie oraz wskazać okoliczności je uzasadniające i przedstawić dowody.
[ramka]Termin na złożenie oświadczenia, tj. na przyłączenie się do pozwu zbiorowego, ma być wskazany w ogłoszeniu. Jednakże nie może on być krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż trzy miesiące, licząc od dnia ogłoszenia.
W ogłoszeniu sąd musi m.in. wskazać zasady wynagrodzenia pełnomocnika (radcy, adwokata). Przystąpienie do grupy po upływie terminu wyznaczonego przez sąd jest niedopuszczalne.[/ramka]
[ramka]
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174592] Ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, m.in. w postępowaniu sądowym (DzU nr 179, poz. 1843 ze zm.)[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167044]Rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 r. dotyczących opłat za czynności adwokatów i radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata lub radcę prawnego ustanowionego z urzędu (DzU nr 163, poz. 1348[/link] i poz. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167045]1349[/link] ze zmianami)
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]Kodeks pracy[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]Kodeks cywilny[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego[/link][/i][/ramka]
[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/564084.html]"Jak radzić sobie w sądzie"[/link][/b][/ramka]