Kto może wnieść sprawę do sądu

Sąd cywilny zajmie się sprawą, gdy wpłynie pozew inicjujący proces albo wniosek pełniący taką samą funkcję w postępowaniu nieprocesowym od osoby lub firmy bezpośrednio zainteresowanej jej wynikiem

Publikacja: 18.11.2010 03:20

[srodtytul]1. PROKURATOR, ORGANIZACJA, INSPEKTOR [/srodtytul]

Zasadniczo sąd cywilny zajmie się naszą sprawą, tylko gdy wpłynie do niego pozew inicjujący proces albo wniosek pełniący taką samą funkcję w postępowaniu nieprocesowym. Sprawę inicjuje osoba, firma itp. bezpośrednio zainteresowana jej wynikiem – działająca osobiście lub przez pełnomocnika, w tym profesjonalnego.

Na zasadzie wyjątku od tej reguły może ją wszcząć, i to zasadniczo w każdej sprawie, prokurator (w praktyce korzysta z tej możliwości sporadycznie).

Takie prawo przysługuje też organizacjom społecznym działającym na rzecz ochrony praw obywateli. Mogą one też wstępować do toczących się już spraw za ich zgodą.

[ramka][b]Organizacje społeczne mogą wszczynać tylko sprawy:[/b]

- o alimenty,

- o ochronę konsumentów,

- o ochronę środowiska,

- o ochronę przed dyskryminacją,

- z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,

- o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę dla ofiar przestępstw.

Tylko w tych sprawach możemy liczyć, że przed sądem może nas ktoś wyręczyć. W innych sprawach w rachubę to nie wchodzi. [/ramka]

W sprawach o ochronę konsumentów możemy o wniesienie pozwu zwrócić się do powiatowego (miejskiego) rzecznika ochrony konsumentów, a w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy także do Państwowej Inspekcji Pracy.

W sumie tylko wyjątkowo możemy liczyć, że uda się nam zainteresować prokuratora, organizację społeczną czy inspekcję pracy naszą sprawą i złożyć na nich trud zmagań przed sądem.

Organizacje społeczne, a także inspektor pracy, mogą też przystąpić po stronie powoda do sprawy za jego zgodą. Gdy zaś w sprawie nie uczestniczą, wolno im przedstawić swój pogląd w danej sprawie. W postępowaniu gospodarczym organizacje przedsiębiorców mogą wziąć udział w procesie, w którym stroną jest przedsiębiorca będący ich członkiem.

[srodtytul]2. POZEW ZBIOROWY, CZYLI POSTĘPOWANIE GRUPOWE [/srodtytul]

Ta nowa forma dochodzenia swego pozwalająca na przyłączenie się do sprawy już wszczętej pojawiła się dopiero w sierpniu 2010 r.

Takie rozwiązanie wchodzi w rachubę, gdy co najmniej dziesięć osób chce przed sądem dochodzić od jednego tylko, tego samego, pozwanego swych indywidualnych roszczeń tego samego rodzaju.

W postępowaniu grupowym można się domagać od pozwanego konkretnego świadczenia (działania albo zaniechania). Gdy chodzi o roszczenia pieniężne, o należność w konkretnej kwocie, zbiorowy pozew może się ograniczać do żądania ustalenia odpowiedzialności pozwanego.

[ramka][b] Postępowanie grupowe dotyczy tylko trzech rodzajów spraw: [/b]

- roszczeń konsumenckich,

- odpowiedzialności za produkt niebezpieczny,

- roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych.[/ramka]

Dodatkowy warunek jest taki, że roszczenia te mają być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej, tj. np. jednym zdarzeniu, jak np. wypadek zawiniony przez firmę transportową, w którym ucierpiało wiele osób.

[srodtytul]Konsument pod ochroną [/srodtytul]

Konsument to osoba fizyczna, która nabywa towary i usługi na potrzeby prywatne, bez związku z działalnością gospodarczą. Tytułem przykładu można tu wskazać sytuację, gdy wskutek narzucenia klientom banku niekorzystnych niedozwolonych warunków umowy uzyskał on niesłusznie ich kosztem pewne korzyści i domagają się oni ich zwrotu.

Z takim pozwem zbiorowym mogą też wystąpić np. uczestnicy jednej wycieczki zagranicznej niezadowoleni z jakości świadczeń drastycznie niezgodnej z umową, domagając się zwrotu części zapłaty. W tym wypadku prawną podstawą roszczeń są przepisy o odpowiedzialności z tytułu niewykonania i niewłaściwego wykonania umowy.

[srodtytul]Gdy produkt niebezpieczny [/srodtytul]

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny normuje odrębnie kodeks cywilny. Produkt niebezpieczny to taki, który nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można by oczekiwać, uwzględniając normalne użycie.

Takim produktem były słynne wybuchające telewizory, zbyt szybko zapalające się ognie sztuczne, niebezpieczne zabawki, ale także urządzenia niebezpieczne z powodu wadliwej instrukcji obsługi lub użycia, leki, które okazały się szkodliwe dla zdrowia ze względu na poważne skutki uboczne nieprzewidziane przez producenta.

[ramka] Za produkt niebezpieczny odpowiada jego producent lub importer, a także wytwórca materiału, surowca, części składowej.

W praktyce odpowiedzialność ta wchodzi w rachubę raczej rzadko, także dlatego, że jeśli szkoda została przez taki produkt wyrządzona w mieniu, przepisy ją normujące mają zastosowanie, gdy przekracza ona równowartość 500 euro. [/ramka]

[srodtytul]Czyny niedozwolone [/srodtytul]

Do kategorii czynów niedozwolonych należą bardzo różne działania i zaniechania niedozwolone przez prawo, w tym przestępstwa. Chodzi m.in. o wypadki drogowe, błędy lekarskie, pobicia, nieostrożność prowadzącą do uszkodzenia cudzego mienia, także błędne działania wyrządzające szkodę lub zaniechania władzy.

Pozew zbiorowy wchodziłby w rachubę np. przeciwko szpitalowi, jeśli wskutek jego zaniedbań doszło do zarażenia większej grupy pacjentów żółtaczką zakaźną. Na tej drodze odszkodowania mogłyby dochodzić np. ofiary wypadku, do jakiego doszło wskutek niewłaściwego zabezpieczenia imprezy masowej, czy poszkodowani wskutek katastrofy budowlanej.

[ramka] Wyłączona została możliwość dochodzenie pozwem zbiorowym roszczeń z tytułu naruszenia czynem niedozwolonym dóbr osobistych, np. w razie naruszenia w artykule prasowym czci, dobrego imienia członków jakiegoś gremium. [/ramka]

[srodtytul]Musi się znaleźć reprezentant [/srodtytul]

Reprezentantem wszystkich zainteresowanych pozwem zbiorowym może być członek tej grupy. Tej roli wolno się podjąć powiatowemu (miejskiemu) rzecznikowi konsumentów w zakresie spraw konsumenckich.

Reprezentant działa w interesie wszystkich członków grupy. Do pozwu muszą być dołączone ich oświadczenia o przystąpieniu do grupy i zgodzie co do osoby reprezentanta.

W postępowaniu zbiorowym obowiązuje swoisty przymus adwokacko-radcowski. Reprezentant musi podpisać umowę z pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym określającą jego wynagrodzenie i dołączyć ją do pozwu, chyba że sam ma takie kwalifikacje.

Opłata sądowa od pozwu zbiorowego wynosi 2 proc. wartości dochodzonego roszczenia (w procesie zwykłym wynosi ona 5 proc.)

[srodtytul]Ogłoszenie w prasie [/srodtytul]

Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydawać ma wstępne postanowienie, w którym rozstrzygnie o dopuszczalności postępowania zbiorowego: dopuści je albo pozew odrzuci. W razie uznania go za dopuszczalny sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania. Zamieszczać się je będzie w prasie o zasięgu ogólnokrajowym.

W rachubę wchodzi też zamieszczenie go w prasie lokalnej. Musi ono zawierać przede wszystkim informację o możliwości przyłączenia się do pozwu zbiorowego innych jeszcze osób mających takie same roszczenia. Przyłączenie polegać ma na złożeniu stosownego oświadczenia reprezentantowi. Należy w nim określić swoje żądanie oraz wskazać okoliczności je uzasadniające i przedstawić dowody.

[ramka]Termin na złożenie oświadczenia, tj. na przyłączenie się do pozwu zbiorowego, ma być wskazany w ogłoszeniu. Jednakże nie może on być krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż trzy miesiące, licząc od dnia ogłoszenia.

W ogłoszeniu sąd musi m.in. wskazać zasady wynagrodzenia pełnomocnika (radcy, adwokata). Przystąpienie do grupy po upływie terminu wyznaczonego przez sąd jest niedopuszczalne.[/ramka]

[ramka]

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174592] Ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, m.in. w postępowaniu sądowym (DzU nr 179, poz. 1843 ze zm.)[/link]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167044]Rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 r. dotyczących opłat za czynności adwokatów i radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata lub radcę prawnego ustanowionego z urzędu (DzU nr 163, poz. 1348[/link] i poz. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167045]1349[/link] ze zmianami)

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]Kodeks pracy[/link]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]Kodeks cywilny[/link]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego[/link][/i][/ramka]

[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/564084.html]"Jak radzić sobie w sądzie"[/link][/b][/ramka]

[srodtytul]1. PROKURATOR, ORGANIZACJA, INSPEKTOR [/srodtytul]

Zasadniczo sąd cywilny zajmie się naszą sprawą, tylko gdy wpłynie do niego pozew inicjujący proces albo wniosek pełniący taką samą funkcję w postępowaniu nieprocesowym. Sprawę inicjuje osoba, firma itp. bezpośrednio zainteresowana jej wynikiem – działająca osobiście lub przez pełnomocnika, w tym profesjonalnego.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku