Do wymaganych przez przepisy sześciu miesięcy ubezpieczenia pracowniczego ZUS wlicza również okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.
Przy ustalaniu ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu, w których bada się spełnienie warunku sześciomiesięcznego ubezpieczenia pracowniczego, ZUS wyłącza okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz okresy dobrowolnego kontynuowania ubezpieczenia.
Nie wlicza też okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny.
Warto zaznaczyć, że 24-miesięczny okres podlegania ubezpieczeniu nie musi przypadać bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę. Oznacza to, że licząc wspomniane 24 miesiące, ZUS uwzględnia kolejne miesiące podlegania ubezpieczeniu, a wyłącza przerwy w nim.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku warunku podlegania ubezpieczeniu pracowniczemu ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, również omawiany warunek nie jest wymagany od mężczyzn, którzy byli z tego tytułu ubezpieczeni co najmniej 35 lat (lub 25 lat w przypadku stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy). Warunku tego nie muszą również spełniać osoby, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Osoba, która przechodzi z renty na emeryturę, nie musi pozostawać w stosunku pracy przynajmniej przez sześć miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Musi jednak być pracownikiem ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę pracowniczą.
Przykład
Ubezpieczony 20 lutego 2011 r. zgłosił wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Od 1 czerwca 2010 r. do 31 stycznia 2011 r., a więc przez osiem miesięcy, był zatrudniony w ramach stosunku pracy.
W związku z tym ZUS uznał, że warunek pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym przynajmniej przez sześć miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat podlegania ubezpieczeniom został spełniony.
Przykład
Ubezpieczony 15 kwietnia 2011 r. zgłosił wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Od 1 grudnia 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. prowadził działalność gospodarczą, a od 1 stycznia do 31 marca 2011 r. był zatrudniony w ramach stosunku pracy.
W związku z tym ZUS uznał, iż ubezpieczony nie spełnił warunku pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym przynajmniej przez sześć miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat ubezpieczenia.
Przykład
Ubezpieczony zgłosił wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą 10 marca 2011 r. Od 1 kwietnia 2008 r. do 31 lipca 2009 r. oraz od 1 listopada 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. pozostawał w stosunku pracy.
Natomiast od 1 listopada 2009 r. do 31 marca 2010 r. wykonywał działalność gospodarczą. Ustalając 24-miesięczny okres podlegania ubezpieczeniom, ZUS uwzględnił następujące okresy ubezpieczenia:
– od 1 listopada 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. (trzy miesiące ubezpieczenia pracowniczego),
– od 1 listopada 2009 r. do 31 marca 2010 r. (pięć miesięcy ubezpieczenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej),
– od 1 kwietnia 2008 r. do 31 lipca 2009 r. (16 miesięcy ubezpieczenia z tytułu pozostawania w stosunku pracy).
ZUS uznał więc, że wnioskodawca spełnił warunek pozostawania w stosunku pracy przynajmniej przez sześć miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Zobacz pozostałe artykuły w Kodeksie emerytalnym