Fonografia w 2023 roku. Świetny finisz Taylor Swift

Wokalistka wyprzedziła Morgana Wallena, który wiele miesięcy miał tytuł albumu roku w kieszeni.„1989” Swift rozeszło się finalnie w blisko 6 mln egz.

Publikacja: 24.01.2024 03:00

Taylor Swift na meczu futbolu amerykańskiego w Kansas City

Taylor Swift na meczu futbolu amerykańskiego w Kansas City

Foto: DAVID EULITT / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES VIA AFP

Jeszcze w połowie grudnia młody amerykański countrowiec Morgan Wallen miał mocne przesłanki, że jego trzeci album „One Thing At A Time” otrzyma tytuł najlepiej sprzedającego się krążka 2023 r.

Od marca rozszedł się w 5,5 w mln egz., liczonych również jako ekwiwalent odtworzeń w sieci. Trzydziestoletni Wallen karierę rozpoczynał w talent show „The Voice”. „One Thing at a Time” utrzymywał się na szczycie listy Billboard 200 przez 16 kolejnych tygodni.

Jednak w okresie przedświątecznym Taylor Swift odebrała Wallenowi zwycięstwo. Sprzedaż „1989” dosłownie poszybowała. Jeszcze 16 grudnia w zestawienia Global Charts miała wynik 3,5 mln kupionych egz. A w dwa tygodnie później mogła się pochwalić sprzedażą 5 mln 851 egz.

Czytaj więcej

Giganci dominują w serwisach streamingowych

Fenomen sukcesu polega na tym, że płyta wyszła w październiku i jest to wznowienie w autorskiej serii „Taylor’s Version”. Gdy Taylor utraciła kontrolę nad swoim muzycznym katalogiem, zdecydowała się bowiem na bezprecedensowe ponowne nagrywanie płyt w nowych wersjach, by nie tylko zarabiać na owocach swojej pracy, ale też zablokować dochody z katalogu przejętego we wrogi sposób od jej byłego wydawcy.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze trzy płyty Swift, zaś jej najwięksi rywale – Drake, The Weeknd i Bud Bunny – skończyli rok dopiero w drugiej dziesiątce.

Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię
Muzyka popularna
Podsiadło, Hemingway i inni: dzięki nim polska fonografia jest już 18. na świecie
Muzyka popularna
K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Muzyka popularna
Beyoncé, nowa królowa rodeo