33. Festiwal Mozartowski w Warszawie (i w Wiedniu!)

We wtorek, 7 maja, podczas śniadania prasowego w warszawskiej restauracji Klonn, Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej — dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd wraz z kierownikiem muzycznym Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) Adamem Banaszakiem oraz Jerzym Snakowskim, twórcą i reżyserem premierowej opery familijnej „Chcę śpiewać” opowiadali o wydarzeniach nadchodzącego 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie (i w Wiedniu).

Publikacja: 08.05.2024 15:00

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

Bowiem już w maju rozpocznie się trwający ponad dwa miesiące – a organizowany od 1991 roku przez Warszawską Operę Kameralną – 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie.

„Jesteśmy niezwykle dumni, mogąc stale współtworzyć konstelację wydarzeń związanych z twórczością jednego z największych i najważniejszych kompozytorów wszechczasów, dołączając tym samym do wielu wspaniałych festiwali na całym świecie (m.in. Mozart Week w Salzburgu, Mozartfest w Würzburgu, LvivMozart, Midsummer Mozart Festival w San Francisco czy Mostly Mozart Festival w Nowym Jorku)” - jak wspomniała Dyrektor Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

W tym roku Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej zawita do Wiednia – i to aż na trzy wieczory! 19 maja w słynnej Wiener Musikverein Jessica Pratt (sopran) oraz Petr Nekoranec (tenor) – z towarzyszeniem orkiestry MACV pod dyrekcją Michała Maciaszczyka – wykonają arie i duety z „Don Giovanniego”, „Uprowadzenia z seraju”, „Idomeneo” czy „Łaskawości Tytusa”.

20 maja – w obleganym przez turystów Mozarthaus (który kompozytor wynajmował w Wiedniu najdłużej i w którym napisał słynne „Wesele Figara”) – nasi muzycy wykonają program zatytułowany „Mozartian Dialogues: From Strings to Winds” (kwartety smyczkowe KV 155-158 oraz „Divertimento B-dur” KV 240).

21 maja zaś w wiedeńskiej Hofburgkapelle orkiestra MACV pod dyrekcją Adama Banaszaka wykona trzy ostatnie mozartowskie Symfonie (39. Es-dur, 40. G-moll i 41 C-dur).

W Warszawie również melomanów i miłośników muzyki Mozarta czekają nie lada atrakcje. Koncerty, spektakle, wydarzenia specjalne (koncert inauguracyjny w Filharmonii Narodowej 13 maja oraz finałowa Gala w Teatrze Polskim 30 czerwca) i „mozartowska” edycja tak lubianej przez widzów Snack Opery.

Na szczególną uwagę zasługuje program 5. edycji Mozart Junior Festival — a w nim spektakle dla dzieci, premiera familijnej opery "Chcę śpiewać", warsztaty i koncert powołanej na okoliczność festiwalu Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej — złożonej z najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych z całej Polski. 5. Mozart Junior Festival rozpocznie się 11 maja 2024 r. uroczystą inauguracją i potrwa do 15 czerwca 2024 r.

Śniadanie prasowe uświetniły występy: Kwartetu złożonego z muzyków Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) w składzie: Grzegorz Lalek — I skrzypce, Ewa Chmielewska — II skrzypce, Marcin Stefaniuk – altówka, Katarzyna Cichoń – wiolonczela, oraz Kosma Gawor Kwartet, w składzie: Kosma Gawor — I skrzypce, Aleksandra Kornowicz — II skrzypce, Igor Rudnicki – altówka i Juliusz Sójka – wiolonczela.

Spotkanie poprowadził Marcin Cejrowski.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

Bowiem już w maju rozpocznie się trwający ponad dwa miesiące – a organizowany od 1991 roku przez Warszawską Operę Kameralną – 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
muzyka
„Śpiewy historyczne” Niemcewicza. Historie śpiewane kiedyś w domach
Muzyka klasyczna
Kobieta będzie kierować Filharmonią Narodową
Muzyka klasyczna
NOSPR ma nowego dyrektora, w innych instytucjach poszukiwania trwają
Muzyka klasyczna
Festiwal Beethovenowski. Urok intymnego śpiewania
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Muzyka klasyczna
Wokół Beethovena. Jedyny taki Festiwal
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne