Rośnie cyfrowa muzyka w Polsce

W pierwszym półroczu polski rynek muzyki skurczył się rok do roku o 6,5 proc., Aż o 38 proc. wzrosły jednak wpływy z cyfrowej muzyki – wynika z podsumowania Związku Producentów Audi-Video

Publikacja: 11.10.2013 17:14

Rośnie cyfrowa muzyka w Polsce

Foto: Bloomberg

- W pierwszym półroczu największą zmianą w stosunku do roku ubiegłego był wzrost o 38 proc.  sprzedaży muzyki cyfrowej, który dał jej także większy udziału w rynku: 20,8  proc., w porównaniu do 14 proc. w roku ubiegłym – podał ZPAV.

Jak podaje, cały polski rynek muzyczny był po I półroczu wart o 6,5 proc. mniej niż rok wcześniej. - Należy jednak pamiętać, że to drugie półrocze jest zwykle najintensywniejszym okresem sprzedaży nośników fizycznych na rynku muzycznym – podano w podsumowaniu.

Sprzedaż muzyki na nośnikach spadła o 15 proc.

Z wyliczeń „Rz" na podstawie danych uzyskanych z Warner Music Polska wynika, że szacunkowa wartość detaliczna muzycznego rynku w Polsce (wraz z wydatkami na dystrybucję, tantiemy przekazywane artystom i opodatkowaniem) sięgnęła w I półroczu ok. 128,6 mln zł.

W 2012 roku cały rynek muzyki był tu wart według Miedzynarodowego Stowarzyszenia Branży Fonograficznej IFPI ok. 81 mln euro, czyli ok. 320 mln zł, z czego ok. 10 proc. pochodziło z muzyki cyfrowej.

Według prognoz firmy PwC, wpływy ze sprzedaży plików z muzyką i subskrypcji do serwisów muzycznych w Polsce będą między 2013 i 2017 rokiem rosły średniorocznie aż o 20,2 proc. (zwiększą się w tym czasie z 19 mln dol. do 34 mln zł).

Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Media
„Rzeczpospolita” liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce
Media
Zmarł Wiesław Podkański, wieloletni prezes Ringier Axel Springer Polska
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Media
Radio Zet: Daniel Obajtek chciał kupić „Rzeczpospolitą”. Nie kupił, ale wydał setki tysięcy złotych
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne