Kontrolę nad "Tygodnikiem" wciąż sprawuje Fundacja Tygodnika Powszechnego. Fundacja Centrum Kopernika nabyła 18 proc. udziałów w podwyższonym z 1,37 mln zł do 1,67 mln zł kapitale spółki Tygodnik Powszechny. Fundacja istnieje od 2008 roku i wspiera działalność Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, którego pomysłodawcą, fundatorem i dyrektorem jest ks. prof. Michał Heller.
Nowy udziałowiec wprowadzi do rady nadzorczej Tygodnika Powszechnego jedną osobę i będzie miał wpływ na kluczowe decyzje zapadające w spółce.
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych podlega Uniwersytetowi Jagiellońskiemu i Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II. Prowadzi działalność naukową (filozofia, fizyka i kosmologia, nauki biologiczne, w tym neuronauka), wykłady otwarte, serwisy internetowe i kanał na YouTube. Fundacja Centrum Kopernika jest z kolei np. współorganizatorem Copernicus Festival.
Jak podano w komunikacie, w planach jest ścisła współpraca redakcyjna i wydawnicza - dotycząca zarówno „Tygodnika Powszechnego" i jego dodatków, jak i publikacji książkowych Copernicus Center Press, oraz organizacyjna – m.in. przy takich projektach jak kolejne edycje Copernius Festival w Krakowie. - Podstawowym dążeniem Fundacji Centrum Kopernika jest, po pierwsze, wzbogacanie myśli chrześcijańskiej przez wprowadzanie do niej elementów pochodzących z nauk ścisłych i przyrodniczych, a także filozoficznej refleksji nad nimi oraz, po drugie, uczynienie dzięki temu oferty chrześcijańskiej bardziej atrakcyjnej dla współczesnego człowieka – mówi ks. prof. Michał Heller cytowany w komunikacie. Jak dodaje, cele Fundacji Tygodnika Powszechnego są „niemal identyczne, jeżeli tylko w powyższym sformułowaniu nauki przyrodnicze i ścisłe zamienić na szeroko rozumiana humanistykę".
Fundacja Centrum Kopernika to pierwszy udziałowiec Fundacji Tygodnika Powszechnego od czasu wycofania się z Tygodnika Grupy ITI pod koniec 2011 roku. ITI oddał posiadane wtedy w Tygodniku Powszechnym udziały (57 proc.) w ramach darowizny.