Dotacje na sieci internetowe trafią teraz wprost do firm

To przedsiębiorcy doprowadzą usługi internetowe do gospodarstw domowych. Warto im to ułatwić, bo skorzystamy na tym jako społeczeństwo wszyscy.

Publikacja: 27.09.2015 22:00

Debata o sieciach szerokopasmowych, w tym ich finansowaniu i barierach techniczno-prawnych związanyc

Debata o sieciach szerokopasmowych, w tym ich finansowaniu i barierach techniczno-prawnych związanych z ich powstawaniem, odbyła się w piątek w redakcji „Rzeczpospolitej”

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

W latach 2007–2015 powstały w naszym kraju, choć nie bez problemów, tysiące kilometrów sieci szerokopasmowych – internetowych autostrad, które umożliwiają nam dostęp do szybkiego internetu. Wybudowały je głównie samorządy województw, korzystając z dotacji unijnych z programów operacyjnych, takich jak „Rozwój Polski wschodniej", „Innowacyjna gospodarka" oraz programy regionalne. Są to jednak tzw. sieci szkieletowe i dystrybucyjne. Teraz, korzystając z nich, trzeba doprowadzić sieć do odbiorców ostatecznych, czyli gospodarstw domowych. O tym, jak zapewnić internet na tzw. etapie ostatniej mili, dyskutowali w redakcji „Rzeczpospolitej" przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz firmy Huawei Polska, która jest wykonawcą i dostawcą niezbędnej infrastruktury.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Media
Masowy protest dziennikarzy w Grecji. „Nie stać nas na utrzymanie rodzin”
Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"