TVP żąda blisko 242 tysięcy złotych od gwiazdy „Smoleńska”

Publiczny nadawca ustalił, że Beata Fido, prywatnie żona Jana Marii Tomaszewskiego, kuzyna Jarosława Kaczyńskiego, nie zjawiała się w pracy, na którą się umówiła w TVP World.

Publikacja: 29.02.2024 13:25

Beata Fido na planie filmowym serialu "Leśniczówka" w Józefowie

Beata Fido na planie filmowym serialu "Leśniczówka" w Józefowie

Foto: Archiwum Kalbar, PAP

Beata Fido, aktorka znana przede wszystkim z głównej roli w filmie „Smoleńsk”, w ostatnich latach intensywnie współpracowała z TVP. Występowała w popularnych serialach „Komisarz Alex” czy „Leśniczówka”. Obok tego miała też etat starszej redaktorki w TVP World w pełnym wymiarze godzin – 40 tygodniowo. Ta umowa została rozwiązana 30 listopada 2023 roku za porozumieniem stron.

Etat w TVP World: 32 godziny pracy rocznie

To właśnie ten etat żony Jana Marii Tomaszewskiego, kuzyna Jarosława Kaczyńskiego, jest teraz źródłem problemów Beaty Fido. Według ustaleń wewnętrznej kontroli w TVP, przeprowadzonej przez nową ekipę zarządzającą (która wymiotła wcześniejszą związaną z Prawem i Sprawiedliwością), aktorka niespecjalnie przykładała się do pracy. Jak ustalił serwis Onet.pl, miała się w niej zjawić 20 razy w ciągu całego 2023 roku i łącznie być na miejscu 32 godziny. Tymczasem, jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, Beata Fido zarobiła w TVP 332 tysiące złotych.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Zmiany kadrowe w PPL. Prezes i jego zastępca stracili stanowiska

TVP daje tydzień na zwrot pieniędzy

W związku z wynikami kontroli nowe kierownictwo TVP uznało, że publicznemu nadawcy należy się zwrot nienależnie pobranego wynagrodzenia. Kwotę żądania ustalono na 241 706 zł. TVP dała Beacie Fido tydzień na zwrócenie nienależnie pobranej kwoty wynagrodzenia.

Według nieoficjalnych informacji nad przebiegiem kariery Beaty Fido w TVP miał czuwać jej mąż, którego uznawano za jedną z szarych eminencji w TVP za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Sam Tomaszewski był od 2016 roku doradcą ds. teatru w TVP, z pensją 35 tys. zł brutto. Stracił pracę po zmianie władzy.

Przed 2016 rokiem i rolą w „Smoleńsku” kariera aktorska Beaty Fido nie była pełna sukcesów ani specjalnie lukratywna. Najdłuższym kontraktem aktorskim w latach 2001-2016 był występ w czterech odcinkach serialu „Plebania”, a największą rolą filmową - jedna z trzecioplanowych ról w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Media
Nie żyje Tomasz Świderek. Przez lata pisał w „Rz” o telekomunikacji
Media
Masowy protest dziennikarzy w Grecji. „Nie stać nas na utrzymanie rodzin”
Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi