Jesienią koniec „Dziennika”

Mariaż Axla Springera i Inforu. Za kilka miesięcy ruszy wspólna gazeta powstała z połączenia „Dziennika” i „Gazety Prawnej”. Trwają ustalenia, kto nią pokieruje

Publikacja: 03.06.2009 01:28

Obie gazety już ze sobą współpracują przy prenumeracie. W wyniku połączenia powstanie ogólnopolski d

Obie gazety już ze sobą współpracują przy prenumeracie. W wyniku połączenia powstanie ogólnopolski dziennik opiniotwórczy.

Foto: Rzeczpospolita

Axel Springer Polska aportem wniesie “Dziennik” i portal Dziennik.pl do spółki Infor Biznes (wydawca “Gazety Prawnej”) w zamian za udziały w tej spółce – poinformował wczoraj ASP. Potwierdziły się więc informacje, jakie “Rz” podawała jeszcze w kwietniu.

Axel Springer ma mieć 49 proc. udziałów w spółce. – Wkrótce przedstawimy skład zarządu. Będą w nim reprezentowane obie strony porozumienia – mówi “Rz” Marcin Malinowski, rzecznik grupy Infor PL.

Według informacji Agencji Reutera Springer dopłacił Inforowi za udziały ok. 10 mln euro. Tego jednak żadna ze stron nie komentuje. – Jeśli UOKiK wyrazi zgodę na transakcję, oba tytuły – “Dziennik” i “Gazeta Prawna” – zostaną połączone w jedną gazetę codzienną. Nastąpi to jesienią tego roku. O dokładnym terminie debiutu gazety oraz jej tytule poinformujemy wkrótce – mówi “Rz” Anna Gancarz-Luboń, rzeczniczka zarządu ASP.

Niemożliwe jest raczej połączenie nazw działających tytułów: “Dziennik Polska Europa Świat” i “Gazeta Prawna”.

Rzecznik Inforu potwierdził “Rz”, że Infor Biznes przejmuje cały zespół “Dziennika” i Dziennika.pl.

– Dla Axla Springera ta transakcja to pomysł na wyjście z problemu, ponieważ wydawca planował pozbyć się “Dziennika”. Z kolei właściciel Inforu Ryszard Pieńkowski zawsze chciał, żeby jego gazeta wypłynęła na szersze wody. A dzięki temu projektowi “Gazeta Prawna” z dziennika prawno-ekonomicznego stanie się gazetą opiniotwórczą – mówi “Rz” Rafał Oracz, dyrektor generalny CR Media Consulting.

Na rynku nie milkną spekulacje o tym, kto będzie szefem projektu. Rezygnację złożył naczelny “Dziennika” Robert Krasowski, który ma odejść ze Springera, oraz wicenaczelna gazety Marta Stremecka.

Według informacji “Rz” p.o. szefa “Dziennika” zostanie Michał Kobosko, szefujący w ASP tygodnikowi “Newsweek Polska” – poinformował o tym wczoraj zespół na specjalnie zwołanym zebraniu. Kobosko nie chciał komentować tych informacji. Nieoficjalnie wymienia się też nazwisko Mariusza Ziomeckiego, byłego naczelnego “Przekroju” i “Super Expressu”.

Mimo cięć kosztów, ukazujący się od kwietnia 2006 roku “Dziennik” wciąż jest niedochodowy. Z raportów finansowych spółki za 2006 i 2007 rok wynika, że Axel Springer miał ujemne przepływy finansowe na działalności operacyjnej sięgające w sumie 173,5 mln zł. Może to być kwota zbliżona do ówczesnego wyniku “Dziennika”. W ubiegłym roku gazeta była mniej deficytowa. Z szacunków “Rz” wynika, że pozostałe tytuły ASP są rentowne lub bliskie rentowności.

NOWA OFERTA NA2025

Wiemy więcej,
niż mówi rynek

Zaprenumeruj

[ramka][srodtytul]Echa nieoczekiwanej fuzji[/srodtytul]

W redakcji „Dziennika” informacja o fuzji z „Gazetą Prawną” wywołała wczoraj duże zamieszanie. Dotychczas dziennikarze trzymali się oficjalnej wersji z maja. Robert Krasowski, redaktor naczelny „Dziennika”, zapewnił ich wtedy na zebraniu, że gazecie nic w najbliższych miesiącach nie grozi. Zdementował też pogłoski o połączeniu z „Gazetą Prawną”. – W redakcji do końca nikt niczego nie podejrzewał. – Przyszedłem we wtorek rano zapytać jednego z funkcyjnych w redakcji, kiedy zostanie ze mną przedłużona wygasająca umowa – opowiada „Rz” jeden z pracowników. – Usłyszałem, że nie będzie przedłużona, bo zmienił się naczelny, a poza tym łączymy się z Inforem i nie wiadomo, kto zostanie w redakcji. Po prostu osłupiałem – dodaje.

Jak ustaliła „Rz”, z dziennikarzami „Dziennika” nie rozmawiał wczoraj Michał Kobosko, typowany na nowego p.o. redaktora naczelnego tego tytułu. O stworzeniu joint venture z Infor Biznes dziennikarze dowiedzieli się z oficjalnego komunikatu.

O swoim odejściu poinformował zespół redaktor naczelny. – Na spotkaniu z Robertem Krasowskim atmosfera była dosyć grobowa, bo w sprawie połączenia jest wiele niewiadomych – mówi pracownik koncernu Axel Springer.

Choć Infor i Springer zapewniają, że do nowej spółki przejdzie cały zespół „Dziennika” i portalu Dziennik.pl, dziennikarze obawiają się dużych zmian. – Słyszeliśmy, że dział prawny ma zaproponować wszystkim zmianę umów o pracę na czasowe, trzymiesięczne – mówi jeden z dziennikarzy „Dziennika”. Nie udało się uzyskać oficjalnego komentarza w tej sprawie. Nowa gazeta powstała w wyniku fuzji ma ruszyć właśnie wtedy – jesienią. [/ramka]

[i]sku[/i]

Axel Springer Polska aportem wniesie “Dziennik” i portal Dziennik.pl do spółki Infor Biznes (wydawca “Gazety Prawnej”) w zamian za udziały w tej spółce – poinformował wczoraj ASP. Potwierdziły się więc informacje, jakie “Rz” podawała jeszcze w kwietniu.

Axel Springer ma mieć 49 proc. udziałów w spółce. – Wkrótce przedstawimy skład zarządu. Będą w nim reprezentowane obie strony porozumienia – mówi “Rz” Marcin Malinowski, rzecznik grupy Infor PL.

Pozostało 89% artykułu
Media
Zmiana w niemieckiej grupie medialnej. Hubert Burda idzie na emeryturę
Media
Jest odpowiedź Departamentu Stanu USA na zapowiedź Tuska ws. TVN i Polsatu
Media
Kurs właściciela TVN wzrósł, więc sprzedaż może nie być potrzebna
Media
Kolejny chętny na TVN? Spadkobiercy Silvio Berlusconiego szukają okazji w Europie
Media
Zygmunt Solorz reaguje na wpisanie Polsatu na listę spółek pod ochroną państwa
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10