Jak co roku Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) opublikowało ranking 138 krajów najaktywniej wykorzystujących technologie informatyczne. W raporcie kraje ułożone są wg. NRI (Networked Readiness Index) czyli indeksu gotowości sieciowej.
Indeks to wypadkowa parametrów, zgrupowanych w trzy kategorie oceniające: przystępność technologii informatycznych (IT) dla użytkowników; gotowość użytkowników do wykorzystania nowinek technicznych i uczenia się oraz poziom ich bezpośredniego wykorzystania.
Najlepsi drugi rok z rzędu są Szwedzi przed Singapurem i Finlandią (awans z 6 miejsca). Czwarte miejsce zachowała Szwajcaria. Dopiero piątą lokatę zajmuje USA, które w pierwszym zestawieniu były światowym liderem. Za nimi Tajwan, Dania, Kanada, Norwegia i Korea. Najgorzej jest w Czadzie i Burundi.
- Od początku tworzenia rankingu (11 rok) największy postęp zrobiły kraje nordyckie. I choć w ostatnim roku trochę straciły to i tak wykorzystanie technologii informatycznych jest tam głównym motorem długoletniego rozwoju. Szwecja ma dziś najbardziej zinformatyzowaną gospodarkę na świecie — piszą autorzy raportu.
Polska zajęła 62 miejsce awansując o dwa. Wyprzedziły nas nie tylko m.in. Japonia, Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz większość krajów Unii. Ale także takie informatyczne „potęgi" jak Wietnam (55 miejsce), Jordania (50), Oman (41) czy Urugwaj (45). Z unijnych państw za nami jest Grecja, Rumunia, Bułgaria i Słowacja, która spadła na 69 z 47-go.