Marki oceniane w badaniu Brand Asset Valuator stworzonym przez agencję reklamową Young&Rubicam i przeprowadzonym we współpracy z MillwardBrown były oceniane m.in. pod kątem czterech podstawowych cech (wyróżnialność, adekwatność, szacunek i wiedza). Badano nie tylko  marki, pod którymi sprzedawane są produkty, ale także marki kultury (np. nazwiska artystów) czy markę Polska lub polskiego Złotego.  – Cykliczność koniunktury sprawia, że niektóre marki dostają zadyszki it racą swoją siłę. Z kolei innym podejmowane wtedy odważne decyzje pozwalają przekraczać dotychczasowe granice pozyskiwać nowych klientów – mówił Jacek Młynarski, dyrektor BAV.

Zwycięska marka WOŚP istnieje na rynku od 22 lat. – Polacy w małym stopniu uczestniczą w akcjach nakierowanych na dobro wspólne, marka WOŚP pracuje na to, by to nastawienie zmieniać. Ta marka w całej swojej kompleksowości robi na Polakach wrażenie – chwalił Mariusz Rzanny z MillwardBrown, dodając, że wokół WOŚP wyrosły nowe marki, jak Przystanek Woodstock.

Twórca WOŚP, Jurek Owsiak, podkreślał, że wysokie noty WOŚP, to dla niego zaskoczenie, a cała akcja zawdzięcza popularność wielu młodym osobom, z którymi na co dzień współpracuje. – Rozmawialiśmy niedawno z organizatorami badania m.in. o tym, że my, Polacy, straciliśmy kilka znaczących dla nas marek, jak Lech Wałęsa czy Solidarność. Dziś potrzebny jest już nie ten patriotyzm z barykady, ale nowoczesne marki „made in Poland" – mówił.

W pierwszej piątce najsilniejszych marek w Polsce  zmieściły się oprócz zwycięskiej WOŚP Rafaello, Ptasie Mleczko, Tymbark i Delicje Szampańskie. W pierwszej dziesiątce: Jogobella, Polska, TVN, National Geographic i TVN24.

Badaniem objęto 1,5 tys. marek ze 100 kategorii. Przebadano ponad 300 tys. Polaków w wieku 18-69 lat.