Aktualizacja: 20.03.2025 02:43 Publikacja: 01.03.2025 20:46
Muzykujące putto na renesansowej tacy
Foto: Monika Kuc
W styczniu powróciła z podróży do Wiednia „Dziewczyna w ramie obrazu” Rembrandta. Jak podkreśla prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektor Zamku Królewskiego, z otwarciem Galerii im. Lanckorońskich (28 lutego) Zamek specjalnie czekał na jej powrót.
Teraz „Dziewczyna...” znów zajmuje honorowe miejsce w galerii obok „Uczonego przy pulpicie” Rembrandta van Rijna. Oba obrazy to najcenniejsze dzieła kolekcji, podarowanej Zamkowi przez Karolinę Lanckorońską w 1994 roku. Niegdyś należały do kolekcji króla Stanisława Augusta. Po jego śmierci zostały sprzedane przez spadkobierców i najpierw trafiły w ręce Kazimierza Rzewuskiego, a potem stały się własności jego córki Ludwiki, która poślubiła Antoniego Lanckorońskiego.
W Warszawie wystawę Józefa Chełmońskiego obejrzało 208 tys. osób. Jej nowa odsłona w Poznaniu to również wydarzenie, tym bardziej, że prezentuje sztukę artysty w innym układzie i wyborze.
W Wiecznym Mieście otwarto właśnie wystawę dzieł Caravaggia, które powstały w rzymskim okresie jego twórczości. Do lipca będzie można zobaczyć ponad połowę z przypisywanych malarzowi obrazów. Niektóre są prezentowane szerokiej publiczności po raz pierwszy.
„Parnas” - obraz Henryka Siemiradzkiego szacowany na 5-7 mln zł ma szansę pobić rekord na nadchodzącej aukcji Polswiss Art w Warszawie.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca będzie można zobaczyć ponad 120 dzieł malarskich, rysunków i szkiców, które pozwolą oglądającemu poznać, przypomnieć, odkryć na nowo Chełmońskiego jako artystę i postać.
Po blisko 125 latach naukowcy odkryli, że pod jednym z najbardziej znanych obrazów z okresu błękitnego Pablo Picasso namalował wcześniej portret tajemniczej kobiety.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje prace Kitagawy Utamaro, mistrza XVIII/XIX-wiecznego japońskiego drzeworytu.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Do 2032 roku na wyspie Koh Samui w Tajlandii ma powstać nowy terminal dla statków wycieczkowych. Rząd liczy na rozwój turystyki i więcej gości z zagranicy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie zapowiadają rozmowy z Rosjanami na temat szczegółów dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie w Dżuddzie, w Arabii Saudyjskiej.
Amerykański bank centralny utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25 - 4,5 proc.
Protokół przesłuchania Barbary Skrzypek ma luki. Nie ma w nim słowa o przerwie w blisko pięciogodzinnych czynnościach. I faktycznie wygląda na to, że jej nie było.
Wprawdzie wybory prezydenckie w Turcji powinny się odbyć dopiero za trzy lata, lecz rządzący krajem od ponad dwóch dekad prezydent Recep Tayyip Erdogan pozbywa się już dzisiaj groźnego przeciwnika.
Drogą ustępstw Donald Trump nie zmusi agresora do zatrzymania wojny. Wręcz przeciwnie, ustępstwa zachęcają dyktatorów do jeszcze większej agresji. Pamiętamy to z czasów układu monachijskiego – mówi „Rzeczpospolitej” Witalij Portnikow, ukraiński politolog i publicysta.
O 98 tys. zwiększyła się liczba firm w ciągu roku. Najbardziej wzrosła liczba przedsiębiorstw specjalizujących się w działalności technicznej i profesjonalnej, IT, budownictwie oraz opiece zdrowotnej. Zmniejszyła się zaś liczba sklepów i punktów sprzedaży na targowiskach.
Ani dostaw broni dla Ukrainy, ani europejskiej misji pokojowej nad Dnieprem – takie warunki zawieszenia broni Władimir Putin przedstawił Donaldowi Trumpowi. Jeśli prezydent USA na nie przystanie, Polska stanie przed fundamentalnym dylematem: posłuchać Waszyngtonu czy razem z europejskimi sojusznikami nadal wspierać Ukraińców?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas