W kwietniu ukaże się książka zawierająca pisma rozproszone Kapuścińskiego. Utwory z lat 1974 – 2006 zebrała i uporządkowała Bożena Dudko. Są wśród nich wstępy do książek dziennikarzy – m.in. Krzysztofa Mroziewicza i Pawła Smoleńskiego, eseje o Amosie Ozie i Krzysztofie Pomianie, wspomnienia o Jacku Kuroniu, Irenie Szymańskiej czy Marianie Brandysie.

Ważne miejsce zajmują teksty poświęcone fotografii, która była pasją Kapuścińskiego. Znajdą się tu więc szkice o twórczości Czesława Czaplińskiego, Chrisa Niedenthala i Krzysztofa Gierałtowskiego. Oprócz fotografii Kapuścińskiego pasjonowały film i malarstwo – stąd teksty o ks. Jerzym Wolffie czy Andrzeju Dudzińskim.

Czytelnik zamierza również przypomnieć reportaż Kapuścińskiego “Dlaczego zginął Karl von Spreti?” z 1970 r.

opowiadający o walkach partyzanckich w Ameryce Łacińskiej. Tom nie był wznawiany, bo autor wykorzystał jego część w głośnej książce “Chrystus z karabinem na ramieniu”. Teraz jednak w archiwum pisarza odnaleziono egzemplarz pierwszego wydania z odręcznymi poprawkami reportera. Czytelnik uwzględni je w najnowszej edycji.

Prawdziwą sensacją będą niepublikowane dotąd notatki reportera z jego podróży do Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie sporządzone były z myślą o wykorzystaniu w kolejnym tomie “Lapidariów”. Maszynopis książki ma na razie 120 stron, ale poszukiwania w archiwum reportera trwają.