Nominacja do Bookera dla Urszuli Honek

Urszula Honek, polska poetka i prozaiczka, znalazła się na długiej liście nominowanych do międzynarodowej edycji Bookera z debiutanckim tomem opowiadań „Białe Noce" w przekładzie Kate Webster.

Publikacja: 12.03.2024 09:33

Ta nominacja wskazuje, że liczy się literatura. Nic więcej. Jestem wzruszona i wdzięczna - napisała

Ta nominacja wskazuje, że liczy się literatura. Nic więcej. Jestem wzruszona i wdzięczna - napisała na Instagramie Urszula Honek.

Foto: Instagram/Urszula Honek

Nominacja do jednej z najbardziej prestiżowych literackich nagród przyszła po Nagrodzie Kościelskich, Nagrodzie Conrada oraz nominacjach do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent, Paszportów „Polityki” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Ma również niesamowitą historię. W Wielkiej Brytanii książka ukazała się bowiem pod szyldem niezależnej oficyny MTO Press jako pozycja nr 1 w jej katalogu.

Urszula Honek woziła książkę pociągami

Jak napisała Honek w mediach społecznościowych: „To ich pierwsza publikacja. W listopadzie, gdy miałam zagraniczną trasę, woziliśmy książki na spotkania w ogromnej walizce. Nie mamy bowiem szerokiej dystrybucji. Podróżowaliśmy pociągami i często trzeba było się szybko przesiadać. Ricardo Torres, wydawca, taszczył wszystko własnymi siłami".

Czytaj więcej

„Białe noce”: O życiu bez ceregieli

„Białe noce” to trzynaście opowiadań, które łączy motyw dramatów mieszkańców pewnej beskidzkiej miejscowości.

„Z pozoru nic się nie dzieje: mała podgórska miejscowość, kilka osób, nieuchwytny czas. A jednak światło się ściemnia, atmosfera gęstnieje, ktoś umiera w upalny dzień we własnym łóżku, ktoś spada ze skarpy, ktoś bezustannie krąży w ciemnościach. W debiutanckim zbiorze opowiadań Urszuli Honek, który spleciony jest delikatnymi nićmi powiązań niczym powieść, codzienność staje się niepokojąca i mroczna, choć źródła zagrożenia nie sposób odnaleźć. Ludzie rodzą się i umierają, tęsknią i marzą, smucą się i boją, aż w końcu niepostrzeżenie tracą zmysły. Mieszają się tu perspektywy czasowe, zmieniają narratorzy, coś się dzieje na jawie, coś w głowie szaleńca, a w górskich dolinach kładzie się ciemność” – zapowiadało premierę Wydawnictwa Czarne, które drugie wydanie opublikowało pod koniec lipca 2023 r.

Czytaj więcej

„Diuna”: Jakie błędy książki Franka Herberta powiela film Denisa Villeneuve'a

Kapituła nagrody po nominacji napisała: "Książka to studium śmierci zamknięte w poruszających historiach rozgrywających się w polskich Beskidach. Każda historia koncentruje się na innej postaci i trybie, w jaki sobie radzi, udaje jej się przetrwać albo tylko istnieć. Pomimo ubóstwa, zawodu, tragedii, rozpaczy, brutalności i ogólnego bezsensu, który ich otacza".

Urszula Honek stwarza świat jak w kinie

Urszula Honek ma 37 lat. Urodziła się Racławicach. Ma bogaty dorobek poetycki. Debiutował w 2015 roku zbiorem wierszy "Sporysz". Znalazł się on w finale Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, został nominowany w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji". Trzy lata później zbiór "Pod wezwaniem" powtórzył finał Orfeusza i otrzymał tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. W 2021 tomem "Zimowaniem" poetka zdobyła kolejną nominację do Orfeusza, a także do Nagrody Literackiej Gdynia, uzyskując stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Honek jest laureatką Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego. Była stypendystką Fundacji "Grazella" im. Marii Anny Siemieńskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Białe noce" przyniosły autorce Nagrodę im. Adama Włodka, nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022 oraz do Paszportów "Polityki".

W wywiadzie dla miesięcznika "Znak" Honek mówiła: „Szukam opowieści, które wykraczają poza biograficzny kontekst i stają się uniwersalne. Lubię języki sensualne, a jednocześnie niepozbawione konkretu. Jestem wielbicielką kina, może właśnie dlatego chcę mieć poczucie, że pisarz stwarza świat i postaci, które potem na długo ze mną zostają (a nawet mi się śnią).”. Sama przeprowadza wywiady dla „Tygodnika Powszechnego”. Jej mężem jest pisarz Grzegorz Bogdał ( m. in. „Idzie tu wielki chłopak”).

W kolejnej odsłonie Bookera poznamy sześć książek (9 kwietnia). Zwycięski tytuł ogłoszony zostanie 21 maja.

Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Literatura
Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce