Jury pod przewodnictwem poetki i eseistki Julii Hartwig wybrało siedem książek spośród 25, które zakwalifikowały się do drugiego etapu walki o nagrodę literacką Cogito.
Nominację ostatecznie zdobyły: „Sprzedana muzyka” – zbiór relacji Andrzeja Bieńkowskiego ze spotkań z wiejskimi muzykami; „Poemat odjazdu” – tomik wierszy Andrzeja Mandaliana; „Twarz Tuwima” – monografia wybitnego poety autorstwa Piotra Matywieckiego; „Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce. Wspomnienia” – autobiograficzna opowieść Franceski Michalskiej o latach spędzonych w Kazachstanie; „Czarny Ogród” – fresk o Śląsku Małgorzaty Szejnert, która patrzy na historię regionu z perspektywy katowickiego osiedla Giszowiec; „Bieguni” – nowa powieść Olgi Tokarczuk i „Poeta rozmawia z filozofem” – szkice Adama Zagajewskiego o naturze pisania i związkach literatury z filozofią.
Jest to pierwsza edycja Nagród Mediów Publicznych. Laury – ufundowane przez TVP i Polskie Radio – wręczane są w dwóch kategoriach. Oprócz nagrody Cogito, którą otrzymuje autor książki w dziedzinie literatury pięknej, przyznawana jest również nagroda Opus dla kompozytora współczesnej muzyki poważnej. W piątek otrzymał ją kompozytor Paweł Mykietyn za swą II Symfonię zaprezentowaną na ubiegłorocznej Warszawskiej Jesieni.
Nagrody zostały ustanowione we współpracy z Polskim PEN Clubem, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Związkiem Kompozytorów Polskich. Członkowie tych stowarzyszeń zasiadają w jury. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzowanie rodzimej twórczości i uczestnictwa w kulturze.