Mechanik samochodowy pracuje w warsztacie, gdy w pewnym momencie słyszy głos, który dochodzi z jego obskurnego biura. Zdziwiony zagląda do kanciapy i widzi tam pisarkę Olgę Tokarczuk, która czyta fragment „Burzy" Szekspira.
Tak wygląda jeden ze spotów promujących okołoliterackie wydarzenia najbliższego weekendu we Wrocławiu. 23 kwietnia stolica Dolnego Śląska stanie się także Światową Stolicą Książki UNESCO. Dumny tytuł będzie nosiła jako 17. miasto (w zeszłym roku było to południowokoreańskie Incheon) i do przyszłego roku będzie bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o wydarzenia związane z książkami.
Wszystko ma źródło w tym, że Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury 2016 roku. Ale literacki wątek wydarzenia, któremu przyświeca hasło „Poczytaj mi Wrocław", to swoiste państwo w państwie. Święto dla miłośników literatury, ale też dla zwykłych wrocławian, którzy na każdym kroku będą mieli pretekst, by zainteresować się książkami.
Inauguracja zbiega się z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira. Jednym z wydarzeń będzie niedzielny koncert w Narodowym Forum Muzyki zatytułowany „Śpiewający Szekspir". Wrocławski chór wykona utwory kompozytorów z różnych epok, którzy inspiracje czerpali właśnie z dramatów Szekspira. Od XVIII-wiecznej kompozycji Thomasa Arne po współczesne utwory, m.in. Johna Tavenera. Szekspir będzie obecny duchem we Wrocławiu także w sobotni wieczór. W różnych lokalizacjach miasta znani aktorzy przeczytają wybrane fragmenty jego dramatów. Będzie można usłyszeć Magdalenę Cielecką w gotyckiej katedrze kościoła Marii Magdaleny. A Olga Bołądź zinterpretuje angielskiego mistrza w Teatrze Pieśni Kozła.
--– W całej idei ESK chodzi o to, żeby kultura szeroko dotarła do osób, do których zwykle nie dociera – mówi „Rzeczpospolitej" Arkadiusz Foerster, rzecznik prasowy ESK 2016. – Dzieła Szekspira to wybitna literatura, a przy tym nie jest trudna do czytania i zrozumienia. Chcemy, by przestrzeń publiczna zapełniła się w sobotę mieszkańcami Wrocławia, którym będzie się chciało wyjść późnym wieczorem i w nocy słuchać fragmentów np. „Burzy".