Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na czele Instytutu Teatralnego

Prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył od 1 kwietnia obowiązki kierowania Instytutem Teatralnym Elżbiecie Wrotnowskiej-Gmyz. Powołanie jej – jak napisano w komunikacie - "ma przywrócić merytoryczny zarząd tej instytucji"

Publikacja: 02.04.2019 19:58

Nowa p.o. szefa Instytutu Teatralnego im Zbigniewa Raszewskiego z wykształcenia jest teatrologiem. Pracowała jako kustosz w Dziale Dokumentacji Teatralnej ZASP, pod kierunkiem Doroty Buchwald, a potem w Instytucie Teatralnym im. Raszewskiego, gdzie zajmowała się promocją. W 2008 roku przeniosła się do Narodowego Centrum Kultury. Zajęła się tez karierą polityczną. Była kandydatką PiS w ostatnich wyborach samorządowych. Startowała do Rady Warszawy. Bezskutecznie.

Pierwszym dyrektorem powołanego w 2003 roku przez Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego Instytutu Teatralnego był Maciej Nowak. Po zakończeniu jego drugiej kadencji mimo protestów części środowiska kolejny minister kultury ogłosił konkurs na nowego szefa placówki. Do konkursu zgłosiła się wówczas m.in. Dorota Buchwald, która go wygrała zostając dyrektorem placówki do końca 2018 roku. Pod koniec ub. roku w związku z zakończeniem kadencji również przy sprzeciwie części środowiska sugerującej tak jak w przypadku Nowaka przedłużenie kadencji dotychczasowemu dyrektorowi Instytutu minister kultury ogłosił konkurs. Ponieważ tym razem nie przyniósł rozstrzygnięcia, bo żaden ze zgłoszonych kandydatów (w tym Dorota Buchwald) nie zyskał uznania komisji Minister kultury powierzył obowiązki dyrektora dotychczasowej wicedyrektor Dorocie Głowackiej. Głowacka zaś zaproponowała swej dotychczasowej szefowej Dorocie Buchwald stanowisko wicedyrektora Instytutu. Jakie decyzje w sprawie przyszłości zarówno Głowackiej, jak i Buchwald podejmie obecna p.o dyrektora – na razie nie wiadomo.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie