Już 5 tys. lat temu, w okresie narodzin Ayurvedy, czyli hinduskiej medycyny naturalnej, ludzie zauważyli, że decydujący wpływ na stan ich zdrowia ma dieta. I dziś wiele nowych filozofii kieruje się zasadami Ayurvedy: jedzenie powinno odbywać się bez pośpiechu i stanowić ucztę dla zmysłów. Zdrowy sposób odżywiania to jedno z głównych zadań modnego obecnie stylu życia wellness. Odwołuje się do filozofii wellness stworzonej pół wieku temu przez amerykańskiego doktora nauk medycznych Halberta Donna. Swoją teorię oparł na połączeniu dwóch pojęć: fitness i dobre samopoczucie. Twierdził, że ciało i umysł powinny zawsze pozostawać w równowadze. Zgodnie z filozofią wellness powinniśmy przede wszystkim dobierać takie produkty żywnościowe, które są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To przede wszystkim żywność bogata w optymalne ilości witamin i minerałów, unikać należy zaś tych, które szkodzą. Twórca filozofii wellness mówił: traktuj swoje ciało z należytym szacunkiem i karm je tylko tym, czego potrzebuje.
[srodtytul]Nie light i nie eko[/srodtytul]
Jak więc ułożyć dietę wellness? Zacznijmy od zmiany sposobu myślenia na temat własnego odżywiania. – Warzywa z ekologicznych upraw są zdrowe i te powinny się znaleźć w naszej nowej diecie. Szynka zrobiona ze świni wyhodowanej w ekogospodarstwie rzeczywiście jest mniej szkodliwa dla zdrowia, niż pochodząca z ogromnej farmy, ale obie mają nasycone tłuszcze, co źle wpływa na poziom cholesterolu. Niezdrowe jest również jedzenie wędlin wędzonych i konserwowanych, nawet w tradycyjny sposób. Nie można więc postawić znaku równości między żywnością eko i tradycyjną a wellness – wyjaśnia dr Alicja Jaworska-Piasecka, technolog żywienia.
Wymiennie nie można też stosować słowa light i wellness, choć w tym stylu życia zgrabna sylwetka odgrywa ważną rolę. – Produkty light mają jedynie obniżoną zawartość energetyczną, czyli mają mniej kalorii niż ich tradycyjne odpowiedniki. To jednak nie dowód, że zawierają też substancje potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – wyjaśnia dr Alicja Jankowska-Piasecka.
[srodtytul]Jedz zdrowo![/srodtytul]