Kolory zawdzięczają naturalnym barwnikom: zielony - chlorofilom, pomarańczowy - karotenom, czerwony, fioletowy i niebieski - antocyjanom i betacyjanom, a żółty - flawonom i betaksantynom.
Kolor na talerzu cieszy oczy, ale równie ważny jest świeży zapach i aromat, za który odpowiadają kwasy organiczne. Warzywa i owoce są bogate w kwas cytrynowy, jabłkowy, rzadziej winny lub szczawiowy. Kwasy wraz z substancjami smakowymi pobudzają apetyt.
Pobudzony apetyt, zaspokojony sałatką lub owocem ma tę zaletę, że zawiera niewiele kalorii, bo warzywa i owoce nie są kaloryczne (z kilkoma wyjątkami), a dzięki dużej zawartości błonnika przeciwdziałają otyłości. Dodatkowo, dzięki witaminom przeciwdziałają infekcjom, miażdżycy a nawet nowotworom.
Warto pamiętać, że zbyt długie gotowanie niszczy witaminy i kwasy organiczne. Trzeba jeść jak najwięcej surowych.
W codziennej diecie Polaków zdecydowanie brakuje zielonych warzyw. Natka pietruszki, szczypiorek i zioła są jedynie skromnym dodatkiem do potrawy. A i to nie zawsze. Dania typu fast-food najczęściej w ogóle ich nie mają. A dlaczego trzeba je jeść? Bo zawierają substancje odgrywające ważną rolę w regeneracji ludzkich organizmów.