Od marca 2006 roku działania wchodzą w skład programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Patriotyzm jutra”. W programie uczestniczą uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Uczniowie poszukują w swoich miejscowościach zabytkowych obiektów, poznają ich historię i opiekują się nimi. Współpracując z lokalnymi władzami i instytucjami kultury, starają się przywrócić pamięć o miejscach, wydarzeniach i ludziach z nimi związanymi. Młodzież gromadzi dokumentację, przeprowadza wywiady ze świadkami historii, poszukuje archiwalnych zdjęć, odwiedza muzea i biblioteki, przygotowuje wystawy, kręci filmy, próbuje sił w roli przewodników. Projekty realizowane przez uczniów nie są tylko jednorazową mobilizacją – opieka nad adoptowanymi zabytkami staje się trwałym elementem szkolnej tradycji.
Od 2001 roku w programie wzięło udział około 1000 szkół, w prace na rzecz ochrony zabytków zaangażowało się blisko 20 tys. uczniów.
„Ślady przeszłości” są niezwykle popularne wśród uczniów i nauczycieli. Inspirując się Europejskimi Dniami Dziedzictwa, których tegorocznym hasłem jest „Od pomysłu do przemysłu”, CEO postanowiło zachęcić ich do poszukiwania przemysłowych śladów przeszłości w swojej okolicy. Organizatorzy chcą zainteresować uczestników tą tematyką i wspierać ich w działaniach przez cały rok. Nabory do nowej edycji już się rozpoczęły. Formularz zgłoszeniowy i wszystkie informacje są dostępne na stronie programu: [link=http://www.ceo.org.pl/slady]www.ceo.org.pl/slady[/link]
[i]Anna Majewska