Wojewódzka inauguracja w Ełku będzie okazją do zapoznania się z historią kolei. Zaplanowano przejażdżkę na trasie Ełckiej Kolei Wąskotorowej.
Kolej odegrała w życiu mieszkańców regionu szczególną rolę, a urokliwe dworce wpisały się na stałe w pejzaż. Wiele z nich wyróżnia się ciekawą architekturą, np. w Braniewie, Iławie i Tolkmicku. W pobliżu dworców powstawały dzielnice mieszkalne dla pracowników kolei (np. w Olsztynie) i przemysłowe, gdzie wznoszono młyny, spichlerze (Lidzbark Warmiński, Nidzica) i browary (Elbląg).
Na prezentację „Olsztyn kolejowy” zaprasza 11 września Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei, „Niedzielę na dworcu” w Węgorzewie organizuje 19 września Fundacja Dziedzictwo Nasze.
W nieczynnym już browarze w Biskupcu przygotowywana jest specjalna wystawa. O zabytkach browarnictwa w okolicach Morąga specjaliści opowiedzą w Muzeum J. G. Herdera (będzie też można zobaczyć, na czym polegało kiedyś warzenie piwa). Bardzo liczne – zwłaszcza na Mazurach – były gorzelnie, z których część wykorzystywana jest dalej zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem (wystawa tematyczna w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku).
PTTK Elbląg proponuje 19 września wyprawę szlakiem zabytkowych cegielni wzdłuż Kolei Nadzalewowej (Nadbrzeże – Suchacz – Peklewo – Kadyny). Spotkanie poświęcone słynnej ceramice kadyńskiej, pochodzącej z cesarskiej manufaktury (założona w 1905 r.), odbędzie się 11 września w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Na weekendowe warsztaty ceramiczne zaprasza Garncarnia w Kamionku Wielkim koło Węgorzewa (18 – 19 września).