Wiele spośród charakterystycznych dla Górnego Śląska obiektów, związanych zwłaszcza z górnictwem, tworzy Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, który jest chętnie odwiedzany nie tylko w czasie EDD. Szczególną wartość i rangę mają pomniki historii: podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych i sztolnia „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach, osiedle Nikiszowiec w Katowicach, a także starający się o wpis na Listę pomników historii – katowicki gmach Województwa i Sejmu Śląskiego, imponujące dzieło okresu międzywojennego.
W Katowicach, sercu górnośląskiej metropolii, obchody EDD zbiegły się z urodzinami miasta. Zaplanowano mnóstwo atrakcji: wykłady, prelekcje, koncerty, zwiedzanie samodzielne i z przewodnikiem. Katowice na przełomie XIX i XX wieku odegrały znaczącą rolę w europejskiej rewolucji przemysłowej. Świadectwem jest zabytkowa architektura, z unikatową zabudową w dzielnicy Nikiszowiec na czele.
Cieszyn zaprasza do odkrywania skarbów tamtejszej trówły.
Wyjątkowo z okazji EDD udostępniona będzie ćwiczebna sztolnia górnicza w Wodzisławiu Śląskim, a w Zabrzu przez trzy dni – od 9 do 11 września – odbywać się będą Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Na zwiedzających czekają m.in. Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, zabytkowe kopalnie węgla kamiennego Guido w Zabrzu i Ignacy w Rybniku, teren dawnych Zawierciańskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego i Huty Szkła, młyn w Tworkowie i prywatne Muzeum Kowalstwa w Bieńkowicach. Dzień otwarty 11 września organizuje Tyskie Browarium przy zakładach Tyskie Browary Książęce, działających od prawie 400 lat.
Zwiedzić będzie można również Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie i Izbę Tradycji w Katowicach-Szopienicach, która jest zalążkiem tworzonego właśnie Muzeum Hutnictwa Cynku.