Strategia jest jednym z dziewięciu dokumentów przygotowanych przez rząd, mających wyznaczyć kierunki rozwoju kraju w nadchodzących latach. Impulsem do ich stworzenia były prace zespołu doradców strategicznych prezesa Rady Ministrów. Z opracowanego przez nich raportu „Polska 2030” wynika, że kapitał społeczny ma ogromne, niedoceniane dotąd znaczenie dla postępu kraju.
– Dziś wiemy, że jedną z najważniejszych barier w rozwoju Polski jest słabość kapitału społecznego, czyli brak zaufania ludzi do instytucji państwa i siebie nawzajem, mała skłonność do współpracy i działania dla wspólnego dobra. Strategia pomoże to zmienić – wyjaśnia Monika Smoleń, wiceminister kultury. – Przez lata pojęcie wspólnego dobra kojarzyło się u nas z tym, co niczyje, a nie należące do wszystkich. Także z powodu zaszłości historycznych potencjał polskiej kultury i kreatywne możliwości Polaków pozostają niewykorzystane – ocenia wiceminister.
Analizy pokazują, że wiele krajów, które mają zbliżone możliwości ekonomiczne, wyprzedza nas dzięki mocniejszemu kapitałowi społecznemu. – Rzecz dotyczy subtelnej sfery relacji międzyludzkich, dlatego opracowanie strategii jego rozwoju jest wyjątkowym wyzwaniem – mówi Monika Smoleń. – To pojęcie łatwo zdefiniować w kategoriach akademickich, dużo trudniej przełożyć na dokument rządowy.
Nad strategią pracują nie tylko urzędnicy Ministerstwa Kultury, ale także szeroka grupa ekspertów, ponieważ kwestie związane z kapitałem społecznym leżą w kompetencjach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
[srodtytul]Lekcja otwartości [/srodtytul]