Uczestnicy projektu podzieleni zostali na trzy grupy wiekowe: 5+, 10+, 15+. Na najmłodszych czekają poranki muzyczne. – Pierwsze spotkania zorganizowaliśmy w ubiegłym roku. Okazały się hitem, nie można było dostać biletów – wyjaśnia Anna Sapiego, pełnomocnik dyrektora ds. programów edukacyjnych.
Poranki odbywają się w Salach Redutowych w niedzielę w południe i za każdym razem poświęcone są innej grupie instrumentów. Muzycy Opery Narodowej zachęcają dzieciaki do wspólnej zabawy. By atmosfera była luźniejsza, krzesła z pierwszych rzędów zastąpiono materacami. Maluchy mogą swobodnie chodzić, a nawet biegać. – Jeden z nich zapytany o wrażenia powiedział: „oj, nie pamiętam, o jakich instrumentach była mowa, ale świetnie się bawiłem” – wspomina Anna Sapiego. – Na początek tyle wystarczy. Chcemy, by opera pozytywnie się kojarzyła, przyzwyczajamy dzieci do spędzania wolnego czasu w instytucjach kultury. Reszty nauczą się później.
Elementem programu 5+ jest też cykl „JUTRoPERA”, którego trzecia edycja wystartuje w październiku. Tu najpierw szkolą się nauczyciele, a potem przekazują wiedzę uczniom.
Z myślą o dzieciach powyżej dziesiątego roku życia wymyślono warsztaty „Odkryj możliwości swojego głosu”. – Nie mamy ambicji uczenia śpiewania. Od tego są szkoły muzyczne. Chcemy pokazać, jak odnajdować właściwe brzmienie i barwę głosu – wyjaśnia Anna Sapiego.
Do grupy 10+ skierowane są także interaktywne warsztaty o tańcu, a także półkolonie „Lato w mieście”.