Jak zmienia się przestrzeń miejska wokół nas? Czy zauważamy te przemiany? Czy widzimy, że „odszedł na zawsze" kolejny budynek pamiętający czasy wojny? A może przejeżdżając obok niego codziennie do pracy widzimy tylko architektoniczne straszydło? W ostatnich 20 latach przestrzeń Warszawy podlegała niezwykle dynamicznym przemianom. Zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym wymiarze. W tym czasie zniknęły takie ikony architektury jak Supersam, czy pawilon Chemia, a obok nich niepostrzeżenie były wyburzane mniej znane budynki, jak kino W-Z, czy kamienica przy ul. Spokojnej 3.
O tych, a także innych wyburzonych budynkach mówi projekt „Tu było, tu stało", którego autorką i koordynatorką jest Patrycja Jastrzębska ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW. Inicjatywa ta koncentruje się na obiektach architektonicznych, o często wysokiej wartości artystycznej i historycznej, które po 1989 r. znikały z mapy współczesnej Warszawy.
„Tu było, tu stało" został w pierwszym etapie zrealizowany w formie internetowej mapy w ramach drugiej edycji festiwalu projektowania miasta „Warszawa w budowie" organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mapa wskazuje na lokalizacje warszawskich budynków o charakterze zabytkowym, które zostały zburzone po 1989 roku. Zawiera podstawowe, niemal encyklopedyczne informacje na ich temat oraz fotografie dokumentujące wyburzone budowle. Projekt koncentruje się na skutkach zaniedbań, prowadzących do unicestwiania obiektów architektonicznych o często wysokiej wartości artystycznej i historycznej. Wskazuje również na nieustannie zachodzące, nieodwracalne zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej.
Projekt "Tu było, tu stało" będzie kontynuowany - na mapie znajdą się kolejne obiekty, planowana jest również jej drukowana wersja.