Są dwa źródła tej informacji: wydawana w Londynie gazeta "The Jewish Chronicle" i "Daily Mail".
W starożytności jaskinia była grobowcem albo pustelnią. Księgi wypłukała woda podczas powodzi. Najmniejsze mają wymiary 8 x 5 cm, największe dorównują normalnej książce. Księgi liczą od 5 do 15 kart połączonych drutem. Na kartach widnieją obrazki i napisy w języku starohebrajskim.
Według informacji pochodzących z "The Jewish Chronicle" i "Daily Mail", uzyskanych od "grupy brytyjskich uczonych", księgi zawierają opis nadejścia Mesjasza. Szef jordańskiej służby archeologicznej Ziad al-Saad uważa, że księgi mogły być używane do nauczania, powstały kilka dekad po ukrzyżowaniu i mogą rzucić nowe światło na początki chrześcijaństwa. Dlatego zabiega o ich odzyskanie, gdyż znajdują się one w Izraelu, w wiosce Um-al-Ghanam na północy kraju, w posiadaniu Hassana Saeda. Twierdzi on, że księgi należą do jego rodziny od 100 lat. Jordańczycy utrzymują, że kupił je w Jordanii i przemycił w ciężarówce, co nie było trudne, gdyż jest właścicielem firmy transportowej.
Czas pokaże, czy jest to falsyfikat czy autentyk. Przy czym falsyfikat też może być bardzo cennym zabytkiem, jeżeli powstał we wczesnym okresie chrześcijaństwa. Według "The Jewish Chronicle", izraelscy archeolodzy skłonni są uznać księgi za falsyfikaty, lecz wysokiej klasy; fałszerze mogli się posłużyć autentycznym starożytnym metalem, mogli go uzyskać, przetapiając inne zabytki.
– Jak co roku przed Wielkanocą świat obiega sensacyjna wiadomość dotycząca początków chrześcijaństwa. I zawsze okoliczności odkrycia są zagadkowe, tajemniczy zabytek "wypływa", a profesjonalni naukowcy mają problem z rzetelnym zbadaniem go dostępnymi metodami. Tym razem jest podobnie. Dopóki nie będzie analiz wykonanych przez światowe, uznane laboratoria, badacze będą traktować ołowiane księgi z najwyższym sceptycyzmem – mówi dr Bogdan Żurawski z zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.