Wojciech Kilar
– ur. 17.07.1932, Lwowianin z urodzenia, Ślązak z wyboru i obywatel świata. Człowiek o wyjątkowej osobowości, wielki kompozytor i muzyk. Urodził się w inteligenckiej rodzinie, ojciec był lekarzem, a matka aktorką. Edukację muzyczną rozpoczął we Lwowie od nauki gry na fortepianie, następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej w Rzeszowie nr 2 (dziś jego imienia) i w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach i Krakowie. Warsztat kompozytorski doskonalił w Paryżu u Nadii Boulanger. Dojrzała technicznie i pełna ekspresji twórczość W. Kilara początkowo wykazywała wpływy I. Stravińskiego i B. Bartoka, a później A. Weberna i P. Bouleza. W latach 60–tych XX wieku eksperymentował utworami z elementami jazzu ("Riff 62", "Generique", "Diphtongos"), a wykonująca je orkiestra na festiwalu Warszawska Jesień bisowała po wykonaniu każdego z nich. Od lat 70-tych
kompozytor skierował się ku neoprymitywizmowi i neofolkloryzmowi. Dorobek kompozytora zawiera wiele wybitnych koncertów, utworów kameralnych, mszy i dzieł symfonicznych: Krzesany (1974), Bogurodzica (1975), Kościelec 1909 (1976), Solenne (1967), Exodus (1981), Orawa (1988), Magnificat (2007), Missa pro pace (2000).
Ważną część dorobku kompozytora stanowi muzyka filmowa, którą pisze nieprzerwanie od 1958 roku. Skomponował wiele charakterystycznych i ambitnych motywów filmowych, mimo, że nie traktuje twórczości filmowej jako najważniejszej w karierze, uznając, że muzyka ta jest jedynie tłem. Komponuje i aranżuje muzykę wyłącznie sam, nigdy nie korzysta z pomocy asystentów. Posiada na swoim koncie muzykę do ponad 130 filmów, najsłynniejsze z nich to: Rejs, Czterej pancerni i pies (cz.II serialu), Pan Wołodyjowski, Lalka, Barwy ochronne, Kronika wypadków miłosnych, Truman Show, Dracula, Portret Damy, Pan Tadeusz, Zemsta, Pianista, Dziewiąte wrota. Współpracuje ze znakomitymi reżyserami jak Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Roman Polański, Francis Ford Coppola. Ponadto jest członkiem wielu instytucji kulturalnych i laureatem licznych nagród (m.in. Lux ex Silesia, Złote Berło, Złota Kaczka, Super Wiktor, Feniks, Nagroda Stowarzyszenia Kompozytorów Amerykańskich ASCAP Award 1992, Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej ?Cezar?, Per artem ad Deum, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Orderu Polski ).
Prywatnie kocha Tatry, szybkie samochody, jest kibicem Ruchu Chorzów i najlepiej czuje się w Katowicach, gdzie mieszka nieprzerwanie od 1948 roku. Jego credo kompozytorskie, to nie sztuka dla sztuki, ale tworzenie takiej muzyki jaką sam chciałby usłyszeć. Prywatnie jest człowiekiem dowcipnym, prostolinijnym i pozytywnie nastawionym do życia. Jako receptę na sukces podaje ład i szczęście w życiu prywatnym oraz satysfakcję, że publiczność chce słuchać jego utworów. Był szczęśliwie żonaty przez 41 lat z pianistką Barbarą Pomianowską-Kilar (zm.2007).