Licytować będzie można również prace Samuela Teplera, malarza polskiego pochodzenia, który osiadł w Izraelu, który w Polsce jest twórcą zapomnianym i niedocenionym przez krytykę. Po raz pierwszy jego prace wystawiano w Zachęcie dopiero w 1991 roku. Dużo bardziej jest za to znany w Izraelu i we Włoszech. Równie interesującym artystą jest Piero Cividalli, artysta włoskiego pochodzenia, który podobnie jak Tepler, zamieszkał w Izraelu. Do tego samego pokolenia należy także, reprezentowany w kolekcji przez kilka prac, Leo Kahn, który przebył podobną artystyczną drogę. Artystów tych łączy wiele - talent, droga życiowa i artystyczna, jak też duży potencjał wzrostu wartości ich twórczości.
Poza sztuką XIX i pierwszej połowy XX wieku ważną rolę w kolekcji Fundacji Signum odgrywa sztuka współczesna. Uwagę zwraca np. praca Jana Tarasina ukończona w 1986 roku, która licytowana będzie od wywoławczych 45 000 zł. Tej klasy obrazy stworzone przez zmarłego w 2009 r. mistrza polskiej abstrakcji pojawiają się w obiegu rzadko i są wysoko cenione. Z pewnością warto także zainteresować się „Aktem kubistycznym" Stanisława Fijałkowskiego (ur. 1922 r.), wczesną pracą, powstałą jeszcze w trakcie studiów u Władysława Strzemińskiego. Obraz ten ma bogatą historię wystawową, co podnosi jego wartość rynkową. Aukcje w Polsce oraz zagranicą potwierdzają również wysoką rynkową wartość klasycznych reliefów Henryka Stażewskiego. Wystawiony na aukcji niebieski relief z lat 70. licytowany będzie od 40 000 zł. Jego wartość rynkowa to dwa razy tyle.
Poznańska Fundacja Signum,
która wystawia na aukcję w DESIE Unicum część zbiorów, w swoich działaniach łączy zaangażowanie pomocowe ze sztuką. Oprócz wsparcia, jakie oferuje osobom potrzebującym, otacza opieką także artystów. Ponadto czynnie angażuje się w promocję polskiej sztuki m.in. poprzez organizowanie i finansowanie wystaw w kraju i za granicą, wspieranie galerii, wspomaganie prac nad katalogowaniem i archiwizacją dorobku artystycznego, upowszechnianie dzieł sztuki i zabezpieczanie ich przed niszczeniem.
W 2009 roku Signum zainaugurowała działalność zagranicznej filii, która mieści się w Palazzo Donà w Wenecji przy Campo San Polo. Jako pierwszą w tej przestrzeni zorganizowano wystawę „Obudźcie się, aby śnić" współkuratorowaną przez prof. Andrzeja Turowskiego i Grzegorza Musiała. Ekspozycje udostępniane są zwiedzającym bezpłatnie. Jak piszą o filii fundatorzy na stronie swojej organizacji: „Liczymy, że dzięki wyjątkowemu położeniu stanie się ona miejscem dialogu odmiennych kultur, religii i stylów życia oraz międzynarodowych spotkań w imię sztuki (...)". Środki pozyskane z aukcji Fundacja przeznaczy na cele statutowe.
Więcej informacji: