Przygotowaną opowieść na temat dialogu międzykulturowego Muzeum przedstawi przede wszystkim przy użyciu multimediów. Nowoczesną formę przekazu uzupełnią eksponaty Muzeum Narodowego w Kielcach.
Wystawę podzielono na kilka tematów: dialog religijny (pokazana zostanie msza ekumeniczna na Majdanku); dialog ras (historia równouprawnienia); dialog w polityce (ściany muzeum zamienią się w uliczne mury, a na nich graffiti, szablony o wymowie antyfaszystowskiej, plakat z pierwszych wolnych wyborów w Polsce w 1989 roku).
– Wybraliśmy znane i powszechnie rozpoznawalne sytuacje historyczne. Tak, by człowiek, który wchodzi tu bez gruntownej wiedzy o wielokulturowości, kojarzył wydarzenia, poczuł, czym jest dialog – mówi Krzysztof Banach odpowiadający w Muzeum w Kielcach za ekspozycję.
Pod lupę zostaną wzięte również konkretne zjawiska kulturowe. Widz będzie miał do wyboru wycieczkę do nieistniejącego już świata sztetl, przyjrzy się życiu i obyczajom wspólnoty muzułmańskiej oraz mniejszości ormiańskiej w Polsce, prześledzi historię Romów, spojrzy na region świętokrzyski oczami arian i ewangelików. Ale też może poznać historię praw człowieka i konfliktów etnicznych, a nawet wybrać się w podróż w świat kultur przedsłowiańskich. Film o wybranym temacie będzie trwał 10 – 15 minut, złożą się na niego wypowiedzi ekspertów, sonda uliczna na ulicach Kielc, dziesiątki zdjęć.