Ochrona przed krztuścem
Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, szczepienie podstawowe przeciwko krztuścowi składa się z 4 dawek szczepienia. Wykonuje się je w schemacie: pierwszą dawkę dziecko otrzymuje w 2 miesiącu życia, drugą w 3-4 miesiącu życia, trzecią w 5-6 miesiącu życia, a czwartą między 16. a 18. miesiącem życia. Szczepienie przypominające jest wykonywane w 6 roku życia (komponent bezkomórkowy).
W ramach profilaktyki krztuśca, u dzieci starszych, młodzieży i dorosłych w Programie Szczepień Ochronnych zalecane są szczepienia dawką przypominającą szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością komponentów błoniczego i krztuścowego.
Potrzeba wprowadzenia dawek przypominających szczepienia przeciwko krztuścowi w tych grupach wiekowych, wynika z faktu, że zachorowania wśród młodzieży i dorosłych mają istotny wpływ na przenoszenie zakażenia na niemowlęta i noworodki, zagrożone ciężkim przebiegiem krztuśca. Zatem, im więcej chorych w wieku starszym, tym istnieje większe ryzyko zachorowania najmłodszych dzieci. Ponadto badania wskazują, że po około 5-12 latach zanika odporność nabyta w wyniku szczepienia lub przechorowania krztuśca.
Według Programu Szczepień Ochronnych 2013, szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością komponentów błoniczego i krztuścowego jest zalecane między innymi jako dawka przypominająca w 14 lub w 19 roku życia. Szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością komponentów błoniczego i krztuścowego mogą być stosowane w grupie dzieci po 7 roku z opóźnieniem w realizacji szczepienia przypominającego z 6 roku życia, zgodnie z zapisem w Programie Szczepień Ochronnych, o co warto zapytać lekarza pediatrę.
Dla kogo szczepienie przypominające?
Celem wprowadzenia dawek przypominających szczepienia przeciwko krztuścowi dla młodzieży i dorosłych (szczepionkami przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszona zawartością komponentów błoniczego i krztuścowego) jest zredukowanie liczby zachorowań na krztusiec przede wszystkim w grupie:
Strategia kokonowa
Strategia kokonowa ma epidemiologiczne uzasadnienie, gdyż niezaszczepione noworodki oraz nieszczepione lub niekompletnie zaszczepione niemowlęta nie są objęte ochroną przed zakażeniem. W 30–60 proc. przypadków, źródłem zakażenia niemowląt hospitalizowanych z rozpoznaniem krztuśca są osoby z najbliższego otoczenia dziecka. Poprzez podanie dawki przypominającej szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością komponentów błoniczego i krztuścowego u młodzieży, dorosłych, kobiet planujących ciążę i innych członków rodziny noworodka, a także personelowi instytucji medycznych i edukacyjnych zapewnia się pośrednią ochronę przed zachorowaniem na krztusiec – niemowlaków i noworodków. Takie podejście do szczepień nosi nazwę strategii kokonowej.