Pokaz zatytułowany „Elegancja-Francja" przybliży dzieje haute couture  – „wysokiego krawiectwa" we Francji, kolebce mody, szyku i elegancji.

Układ prezentacji jest chronologiczny, więc zaczyna się od czasów, gdy czołową rolę odgrywały trzy domy mody: Wortha, Douceta oraz Paquina. Jedna z pierwszych sukni, zaprojektowana przez Jeanna-Philippe'a Wortha pochodzi z początku XX wieku. Przy okazji warto przypomnieć, że to jego ojciec Charles Frederick Worth uważany jest za twórcę haute couture . To on razem z Otto-Gustavem Boberghiem założył swój dom mody blisko pół wieku wcześniej i dokonał rewolucyjnego przewrotu. Po raz pierwszy oferował w jednym miejscu zakup tkaniny i szycie kreacji, a zarazem lansował nowe trendy mody, zyskując ogromną popularność wśród zamożnych klientek

Na łódzkiej wystawie obejrzymy także stroje projektowane przez Jacquesa Douceta, Luciena Lelonga, Maggy Rouff, Jeana Dessèsa, Emanuela Ungaro, Jeana Paula Gaultiere, Paco Rabanne, Alaïa, czy Johna Galliano w domu mody Christiana Diora.

Zobaczymy m.in. proste, krótkie sukienki z lat 20., inspirowane estetyką Art Déco, klasyczny żakiet w stylu Coco Chanel – symbol nieprzemijającej elegancji, fantazyjną sukienkę Givenchy' ego z lat 80. oraz projekty, wykorzystujących nowoczesne materiały i technologie.

Wystawa przypomina, że moda haute couture przeżywała chwile wzlotów i triumfów np., podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku, ale również kryzysowe momenty – zwłaszcza podczas II wojny światowej.

Twórcą wystawy jest Piotr Szaradowski,  prowadzący wykłady z historii francuskiej mody minionego stulecia w poznańskiej School of Form, a także autor bloga Muzealne Mody.

Wystawa adresowana jest nie tylko do historyków ubioru i kultury, ale do wszystkich entuzjastów i wielbicieli mody XX wieku. Jej pierwsza edycja była prezentowana w ubiegłym roku w Centrum Kultury Zamek Poznaniu. Na obecnej wiele strojów pokazywanych jest po raz pierwszy.

Monika Kuc

Elegancja - Francja. Z historii mody XX wieku – wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi  czynna do 31 sierpnia

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

17 maja oprowadzanie kuratorskie o godz. 19 i 21.30