We wtorek rozpoczyna się żydowskie święto Chanuka

Dziś rozpoczyna się Chanuka – żydowskie święto świateł

Aktualizacja: 16.12.2014 08:50 Publikacja: 16.12.2014 08:16

We wtorek rozpoczyna się żydowskie święto Chanuka

Foto: materiały prasowe

Jest to radosne święto, czas rozpraszania mroku. Zainauguruje je wieczorem o godz.17 uroczyste zapalenie pierwszej świecy na świeczniku, zwanym chanukiją na placu Grzybowskim w Warszawie.

W trakcie uroczystości Radek Polakowski zagra na akordeonie, Tomasz Stawiecki na klarnecie i wystąpi chór Szir Awiw. Będą również chanukowe pączki i wirtualny pokaz prac plastycznych przygotowanych z okazji Chanuki przez dzieci.

Święto zapalania świec tradycyjnie trwa przez osiem dni. Światła zapala się zaczynając od świecy z prawej strony pierwszego dnia i stopniowo uzupełnia się je przez następne dni aż rozbłysną wszystkie. Do ich zapalania używa się osobnej, dziewiątej świeczki.

Obecnie do tego rytuału używa się świec, gdy dawniej stosowano gliniane lub metalowe lampy oliwne z ośmioma miejscami na knot. Nazwa „Chanuka" wywodzi się od hebrajskiego słowa chanach – poświęcać, inaugurować. To czas radości i zabawy, ale też refleksji.

Święto obchodzi się na pamiątkę cudu, który wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej. Tradycja mówi, że dzięki cudowi olej do świec w świątyni zamiast na jeden dzień, starczył na osiem. I przypomina jednocześnie o historycznym wydarzeniu - odzyskaniu zajętej przez Greków Świątyni w powstaniu Machabeuszy w II w. p.n.e..

W tym roku inauguracji Chanuki towarzyszy projekt „Oświecenie", upamiętniający Żydów, dawnych mieszkańców Warszawy. Tradycyjne świeczki od 16 do 23 grudnia, codziennie o godz. 18 będą więc również zapalane w ośmiu miejscach: przy Próżnej 9 (dziś Restauracji Strefa); przy Jagiellońskiej 28, gdzie mieszkała Ninel Kameraz-Kos, badaczka obyczajów żydowskich (obok dawnego Izraelickiego Domu Sierot im. Michała Bergsona, a dzisiejszego Teatru Baj); w kamienicy przy Ząbkowskiej 11; przy Jaktorowskiej 6, gdzie znajdował się Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską (dziś Dom Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka oraz Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakiem), na rogu Żelaznej i Grzybowskiej – w miejscu dawnej Fabryki „Duschik i Szolce", a w czasie wojny bramy do getta; w dawnych mieszkalnych kamienicach przy Siennej 41, 43, 45, współcześnie siedzibie m.in. Fundacji Fabryka Muzyki i galerii Kuratorium; w dawnej mykwie przy Kłopotowskiego 31 (dziś siedzibie Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia) oraz w Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa przy Chmielnej 9A.

W miejscach tych wolontariusze będą opowiadać o ich historii. Projekt realizuje Centrum JCC razem z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie, Domem Kereta i Instytutem Polskim w Tel Awiwie według projektu izraelskiego studia architektonicznego Talmon Biran.

Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Zmarł Leszek Długosz