Artysta zagra Koncert wiolonczelowy Williama Waltona. Alban Gerhardt zastąpi Stevena Isserlisa, który z powodów osobistych musiał odwołać swój występ.

Alban Gerhardt występował z ponad 250 orkiestrami na całym świecie, wśród nich z tak wybitnymi orkiestrami jak Berliner Philharmoniker, Royal Concertgebouw Orkest, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Tonhalle Zurich, Chicago Symphony Orchestra czy Los Angeles Philharmonic. Grał pod batutą takich mistrzów jak m.in. Kurt Masur, Christoph von Dohnányi, Christian Thielemann, Christoph Eschenbach, Sir Neville Marriner, Marek Janowski, Sir Colin Davis, Leonard Slatkin, Michael Tilson-Thomas, Kent Nagano, Esa-Pekka Salonen, Vladimir Jurowski.

W swoim repertuarze ma ponad 70 koncertów na wiolonczelę. Jego liczne nagrania cieszą się wielkim uznaniem krytyki muzycznej, czego wyrazem jest trzykrotnie otrzymana nagroda ECHO Classic Awards, a jego album z kompletem dzieł na wiolonczelę Benjamina Brittena nominowany był do nagrody Gramophone Award w 2013 r. Wiolonczelista gra na unikatowym instrumencie, wykonanym przez słynnego weneckiego lutnika Matteo Goffrillera (1659-1742).

Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Christophera Seamana. Ten brytyjski dyrygent występuje z orkiestrami całego świata, jednakże najczęściej z orkiestrami angielskimi i amerykańskimi. Przez 13 lat (najdłużej w historii zespołu) był dyrektorem muzycznym Rochester Philharmonic Orchestra w Nowym Jorku, której od 2011 r. jest honorowym dyrygentem.

Pod jego kierownictwem orkiestra znacznie podniosła swój poziom artystyczny, zdobyła wielu słuchaczy i zainaugurowała nowy cykl koncertowy. W uznaniu tych dokonań artysta otrzymał nagrodę ASCAP - Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców. Christopher Seaman był również dyrektorem muzycznym Naples Philharmonic Orchestra na Florydzie, stałym dyrygentem Baltimore Symphony Orchestra oraz doradcą artystycznym San Antonio Symphony, zaś w Wielkiej Brytanii - pierwszym dyrygentem BBC Scottish Symphony Orchestra i Northern Sinfonia.

W Filharmonii Narodowej Christopher Seaman przedstawi Crown Imperial (Coronation March) Williama Waltona, którego jest uznanym w świecie interpretatorem, a także jedno z najbardziej lubianych przez publiczność sal koncertowych świata dzieło - V Symfonię e-moll Piotra Czajkowskiego.

Przed piątkowym koncertem zapraszamy na wykład o utworach wieczoru, który w Sali Kameralnej (godz. 18:30) wygłosi Beata Stylińska z Programu 2 Polskiego Radia.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy zaproszenia na koncerty:

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

30 stycznia - 2 podwójne zaproszenie - (esemes o treści ZW.01.Imię Nazwisko)

31 stycznia - 2 podwójne zaproszenie - (esemes o treści ZW.02.Imię Nazwisko)

Aby wygrać zaproszenie, wyślij w czwartek (29 stycznia) esemes z danym kodem na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł).

Wygrywa co drugi esemes z danym kodem wysłany na podany numer w godz. 13.00 - 14.30 w dniu 29 stycznia do momentu wyczerpania puli nagród (zaproszenie będzie można odebrać na miejscu w dniu wydarzenia, informacja o wygranej znajdzie się w esemesie zwrotnym).