Obsada: Will Poulter, Toni Collette, Jack Reynor,
Michael Smiley
Kraj: Irlandia, Rok produkcji: 2014, Czas: 93 min/kolor
Nagrody: Sundance Film Festival - Nagroda Specjalna Jury (Jack Reynor)
Ixcanul
Akcja debiutanckiego filmu Jayro Bustamantego rozgrywa się w Gwatemali, w środowisku, które reżyserowi jest dobrze znane. 17-letnia Maria i jej matka należą do plemienia Majów Kaqchikel. Żyją u podnóża aktywnego wulkanu, który do pewnego stopnia wyznacza rytm funkcjonowania całej społeczności. Do niego zanoszą swe modły, tam składają ofiary mające odpędzić wszelkie złe demony. Zyskuje to szczególny wymiar w chwili, gdy Maria zachodzi w ciążę z chłopakiem pracującym na plantacji kawy, mimo że rodzina obiecała ją innemu mężczyźnie. Sytuacja komplikuje się coraz bardziej, a los młodej bohaterki wydaje się przesądzony. Pochodzący z Gwatemali Bustamante, posiłkując się jednostkową historią, mówi o desperacji i trudnym położeniu całej społeczności, która, co ciekawe, na tych terenach wcale nie stanowi mniejszości. „Ixcanul" operuje kontrastami widocznymi nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Od wierzeń i zabobonów po barierę językową, która może się okazać tragiczna w skutkach. Mocne, przejmujące kino.
Reżyseria: Jayro Bustamante
Scenariusz: Jayro Bustamante
Zdjęcia: Luis Armando Arteaga
Muzyka: Pascual Reyes
Obsada: María Mercedes Croy, María Telón,
Manuel Manuel Antún, Justo Lorenzo
Kraj: Gwatemala/Francja
Rok produkcji: 2015
Czas: 100 min/kolor
Nagrody: MFF w Berlinie - Nagroda im. Alfreda Bauera
Kebab i Horoskop
Akcja oryginalnego debiutu Grzegorza Jaroszuka w dużej części rozgrywa się w sklepie z dywanami. Jego właściciel, chcąc uratować od plajty upadający biznes, postanawia zatrudnić specjalistów od marketingu. Tyle że zamiast fachowców na jego ogłoszenie odpowiada dwóch oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop. Mężczyźni wprowadzają w życie przygotowany naprędce program naprawczy, który odciśnie swoje piętno na każdym z pracowników i zweryfikuje ich wzajemne relacje. Film Jaroszuka znacznie bardziej niż z polskim kinem kojarzyć się może z kinematografią naszych południowych sąsiadów czy produkcjami Szweda Roya Anderssona, jednego z mistrzów młodego reżysera.
Reżyseria: Grzegorz Jaroszuk
Scenariusz: Grzegorz Jaroszuk
Zdjęcia: John Magnus Borge, Muzyka: Wojciech Mazolewski
Obsada: Bartłomiej Topa, Piotr Żurawski, Justyna Wasilewska, Barbara Kurzaj
Kraj: Polska, Rok produkcji: 2014, Czas: 72 min/kolor
Nagrody: Raindance FF - najlepszy debiut, FF w Gdyni - Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagroda Polskiej Federacji DKF-ów
Key House Mirror
Lily jest prawie 80-letnią kobietą, która wraz ze swoim mężem Maxem mieszka w domu spokojnej starości. Bohaterka jest przekonana, że jedynym powodem, dla którego się tam znajduje, jest stan zdrowia mężczyzny – po kilku wylewach niezdolnego do samodzielnego funkcjonowania. Tymczasem kondycja samej Lily stopniowa się pogarsza. Niespodziewanie zakochuje się w innym pensjonariuszu i nawiązuje z nim płomienny romans. Tytuł filmu odnosi się do testu na pamięć, jaki kilkakrotnie przechodzi bohaterka, który uwidacznia jej postępujące nieubłaganie schorzenie. Reżyser Michael Noer, którego więzienny dramat „R" (nakręcony wspólnie z Tobiasem Lindholmem) był pokazywany w Konkursie Głównym kilka lat temu, znów sięga po surową realistyczną stylistykę.
Reżyseria: Michael Noer
Scenariusz: Michael Noer, Anders Frithiof August
Zdjęcia: Magnus Nordenhof Jonck
Obsada: Ghita Norby, Sven Wollter, Trine Pallesen,
Jens Brenaa
Kraj: Dania, Rok produkcji: 2015, Czas: 91 min/kolor
Magical Girl
Barbara to kobieta z mroczną przeszłością, która nie może sobie poradzić z problemami psychicznymi mimo pełnego wsparcia ze strony zamożnego męża. Po dziesięciu latach z więzienia wychodzi jej niegdysiejszy szkolny nauczyciel Damian, z którym bohaterkę łączy pokrętna, silna więź. W tym samym czasie bezrobotny ojciec umierającej na białaczkę córki, zagorzałej fanki japońskiej kultury i filmów typu anime, Luis, za wszelką cenę stara się zdobyć pieniądze na jej wymarzony prezent – kopię sukienki jej ulubionej kreskówkowej bohaterki. Każda z postaci będzie musiała przekroczyć własne ograniczenia, a przypadek sprawi, że ich losy zostaną ściśle splecione w tej wielopoziomowej, fascynującej fabule, nagrodzonej na festiwalu w San Sebastian. Reżyser Carlos Vermut tworzy niepokojącą atmosferę, obficie czerpiąc z tradycji kina noir.
Reżyseria: Carlos Vermut, Scenariusz: Carlos Vermut
Zdjęcia: Santiago Racaj, Muzyka: Alessio Nanni
Obsada: Javier Botet, Bárbara Lennie, José Sacristán, Israel Elejalde
Kraj: Hiszpania/Francja, Rok produkcji: 2014,
Czas: 127 min/kolor
Nagrody: MFF w San Sebastián - najlepszy film, najlepszy reżyser, Nagrody Goya - najlepsza aktorka (Bárbara Lennie), Nagrody Feroz - najlepsza aktorka (Bárbara Lennie), najlepszy aktor drugoplanowy (José Sacristán), najlepszy scenariusz
Sworn Virgin
Społeczność położonej wysoko w górach wioski w Albanii rządzi się własnymi prawami i każdy z jej mieszkańców dobrze zna przypisaną mu rolę. Wyjątek stanowią burrnesha, zaprzysięgłe dziewice, które postanowiły wieść życie... mężczyzn. Hana Doda dobrze o tym wie; jako Mark już od 14 lat ma prawo do tego, by pić alkohol i posługiwać się bronią. Pewnego dnia przestaje jej to jednak wystarczać. Debiutantka Laura Bispuri, zafascynowana kultywowanym do dziś w niektórych rejonach Albanii zwyczajem sięgającym XV wieku, stawia w swoim filmie pytania o tożsamość: płciową, seksualną, emocjonalną.
Reżyseria: Laura Bispuri,
Scenariusz: Laura Bispuri, Francesca Manieri
Zdjęcia: Vladan Radovic
Obsada: Alba Rohrwacher, Emily Ferratello, Lars Eidinger, Flonja Kodheli
Kraj: Włochy/Szwajcaria/Niemcy/Albania/Kosowo
Rok produkcji: 2015, Czas: 90 min/kolor