Filmy, które wytyczają drogę

Najważniejszą sekcją PKO OFF CAMERA jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”. Zaproszono do niego 10 produkcji z całego świata.

Publikacja: 30.04.2015 11:00

Appropriate Behavior

Foto: materiały prasowe

Zdjęcia: Tat Radcliffe, Muzyka: David Holmes

Obsada: Jack O'Connell, Sam Reid, Paul Anderson, Richard Dormer, Kraj: Wielka Brytania, Rok produkcji: 2014,

Czas: 99 min/kolor, Nagrody: MFF w Atenach - najlepszy film, MFF w Berlinie - Nagroda Jury Ekumenicznego (wyróżnienie), British Independent Film Awards - Najlepszy film roku.

Appropriate Behavior

Pełnometrażowy fabularny debiut Desiree Akhavan, znanej szerszym kręgom widzów z najnowszego, czwartego sezonu kultowego serialu Leny Dunham „Dziewczyny". Reżyserka wciela się też w główną bohaterkę – Shirin, pogubioną dwudziestokilkulatkę irańskiego pochodzenia, która próbuje bezskutecznie poukładać sobie życie. Akhavan w dowcipny sposób pokazuje blaski i cienie związane z byciem Innym - zarówno jeśli idzie o tożsamość etniczną, jak i seksualną. Jej film to bez wątpienia jedna z najlepszych filmowych reprezentacji biseksualnego bohatera we współczesnym kinie, a zjawiska gender i rasy zostają podane widzom w formie odważnej obyczajowo komedii.

Reżyseria: Desiree Akhavan, Scenariusz: Desiree Akhavan

Zdjęcia: Chris Teague, Muzyka: Josephine Wiggs

Obsada: Desiree Akhavan, Rebecca Henderson, Halley Feiffer, Ryan Fitzsimmons

Kraj: Wielka Brytania, Rok produkcji: 2014,

Czas: 86 min/kolor

Nagrody: Asian FF w San Diego - najlepszy film

Bridgend

Pełnometrażowy debiut fabularny nagradzanego dokumentalisty Jeppe Rondego jest zainspirowany autentyczną historią. W ciągu pięciu lat, od 2007 do 2012 roku, blisko 80 osób, głównie nastolatków, popełniło samobójstwo w małym walijskim mieście Bridgend. Przejmujący i imponujący wizualną warstwą film Rondego opowiada historię kilkunastoletniej Sary, która wraz z ojcem, funkcjonariuszem policji, powraca do miasteczka. Dave ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa jednego z uczniów miejscowego liceum, tymczasem jego córka zaczyna się wałęsać z grupą znudzonych i zepsutych do szpiku kości dzieciaków. Zamiast udzielać konkretnych odpowiedzi na pytania o przyczyny samobójstw młodych ludzi, reżyser analizuje relacje między nastolatkami a ich rodzicami oraz dynamikę grup młodzieżowych.

Reżyseria: Jeppe Ronde

Scenariusz: Jeppe Ronde, Torben Bech, Peter Asmussen

Zdjęcia: Magnus Nordenhof Jonck

Muzyka: Mondkopf

Obsada: Hannah Murray, Steven Waddington, Josh O'Connor, Adrian Rawlins

Kraj: Dania/USA/Wielka Brytania

Rok produkcji: 2015

Czas: 99 min/kolor

Fidelio, Alice's Odyssey

Alice jest inżynierem na frachtowcu o wdzięcznej nazwie „Fidelio". Pojawia się tam w zastępstwie tragicznie zmarłego poprzednika Patricka i przejmuje nie tylko jego obowiązki, ale także kabinę, w której znajduje dziennik mężczyzny. Doświadczenia Patricka i sposób, w jaki radził sobie z tym bardzo specyficznym stylem życia pośrodku morza, stają się dla Alice swoistym punktem odniesienia. Reżyserka „Fidelio, Alice's Odyssey" Lucie Borleteau umiejętnie wprowadza nas w świat swojej bohaterki i unika stereotypowych wyobrażeń na temat dynamiki tego zmaskulizowanego świata. Reżyserka nie ocenia swoich bohaterów. Oferuje intrygującą wizję tej osobliwej morskiej rzeczywistości i zostawia widzom miejsce na interpretację zachowań swoich bohaterów, których motywację nie zawsze musimy rozumieć.

Reżyseria: Lucie Borleteau

Scenariusz: Lucie Borleteau, Clara Bourreau,

Mathilde Boisseleau

Zdjęcia: Simon Beaufils,

Muzyka: Thomas De Pourquery

Obsada: Ariane Labed, Melvil Poupaud,

Anders Danielsen Lie, Pascal Tagnati

Kraj: Francja, Rok produkcji: 2014, Czas: 97 min/kolor

Nagrody: Les Arcs EFF - Nagroda Dziennikarzy, MFF w Locarno - najlepsza aktorka (Ariane Labed), Europa Cinemas Label, MFF w Palm Springs - Wyróżnienie Jury

Glassland

John jest taksówkarzem. Cierpliwie znosi trudnych klientów i spędza całe noce za kierownicą, by utrzymać siebie i matkę, która po urodzeniu dziecka z zespołem Downa i opuszczeniu przez męża nie ma po co żyć. Próbuje więc... zapić się na śmierć. Pewnego dnia prawie osiąga swój cel. Diagnoza lekarza jest bezlitosna: w jej stanie konieczny jest przeszczep wątroby, a jeśli natychmiast nie przestanie pić, umrze. Zdesperowany John za wszelką cenę postanawia pomóc matce. Nic nie jest jednak za darmo. W tym świecie chodzi przede wszystkim o przetrwanie.

Reżyseria: Gerard Barrett

Scenariusz: Gerard Barrett

Zdjęcia: Piers McGrail

Obsada: Will Poulter, Toni Collette, Jack Reynor,

Michael Smiley

Kraj: Irlandia, Rok produkcji: 2014, Czas: 93 min/kolor

Nagrody: Sundance Film Festival - Nagroda Specjalna Jury (Jack Reynor)

Ixcanul

Akcja debiutanckiego filmu Jayro Bustamantego rozgrywa się w Gwatemali, w środowisku, które reżyserowi jest dobrze znane. 17-letnia Maria i jej matka należą do plemienia Majów Kaqchikel. Żyją u podnóża aktywnego wulkanu, który do pewnego stopnia wyznacza rytm funkcjonowania całej społeczności. Do niego zanoszą swe modły, tam składają ofiary mające odpędzić wszelkie złe demony. Zyskuje to szczególny wymiar w chwili, gdy Maria zachodzi w ciążę z chłopakiem pracującym na plantacji kawy, mimo że rodzina obiecała ją innemu mężczyźnie. Sytuacja komplikuje się coraz bardziej, a los młodej bohaterki wydaje się przesądzony. Pochodzący z Gwatemali Bustamante, posiłkując się jednostkową historią, mówi o desperacji i trudnym położeniu całej społeczności, która, co ciekawe, na tych terenach wcale nie stanowi mniejszości. „Ixcanul" operuje kontrastami widocznymi nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Od wierzeń i zabobonów po barierę językową, która może się okazać tragiczna w skutkach. Mocne, przejmujące kino.

Reżyseria: Jayro Bustamante

Scenariusz: Jayro Bustamante

Zdjęcia: Luis Armando Arteaga

Muzyka: Pascual Reyes

Obsada: María Mercedes Croy, María Telón,

Manuel Manuel Antún, Justo Lorenzo

Kraj: Gwatemala/Francja

Rok produkcji: 2015

Czas: 100 min/kolor

Nagrody: MFF w Berlinie - Nagroda im. Alfreda Bauera

Kebab i Horoskop

Akcja oryginalnego debiutu Grzegorza Jaroszuka w dużej części rozgrywa się w sklepie z dywanami. Jego właściciel, chcąc uratować od plajty upadający biznes, postanawia zatrudnić specjalistów od marketingu. Tyle że zamiast fachowców na jego ogłoszenie odpowiada dwóch oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop. Mężczyźni wprowadzają w życie przygotowany naprędce program naprawczy, który odciśnie swoje piętno na każdym z pracowników i zweryfikuje ich wzajemne relacje. Film Jaroszuka znacznie bardziej niż z polskim kinem kojarzyć się może z kinematografią naszych południowych sąsiadów czy produkcjami Szweda Roya Anderssona, jednego z mistrzów młodego reżysera.

Reżyseria: Grzegorz Jaroszuk

Scenariusz: Grzegorz Jaroszuk

Zdjęcia: John Magnus Borge, Muzyka: Wojciech Mazolewski

Obsada: Bartłomiej Topa, Piotr Żurawski, Justyna Wasilewska, Barbara Kurzaj

Kraj: Polska, Rok produkcji: 2014, Czas: 72 min/kolor

Nagrody: Raindance FF - najlepszy debiut, FF w Gdyni - Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagroda Polskiej Federacji DKF-ów

Key House Mirror

Lily jest prawie 80-letnią kobietą, która wraz ze swoim mężem Maxem mieszka w domu spokojnej starości. Bohaterka jest przekonana, że jedynym powodem, dla którego się tam znajduje, jest stan zdrowia mężczyzny – po kilku wylewach niezdolnego do samodzielnego funkcjonowania. Tymczasem kondycja samej Lily stopniowa się pogarsza. Niespodziewanie zakochuje się w innym pensjonariuszu i nawiązuje z nim płomienny romans. Tytuł filmu odnosi się do testu na pamięć, jaki kilkakrotnie przechodzi bohaterka, który uwidacznia jej postępujące nieubłaganie schorzenie. Reżyser Michael Noer, którego więzienny dramat „R" (nakręcony wspólnie z Tobiasem Lindholmem) był pokazywany w Konkursie Głównym kilka lat temu, znów sięga po surową realistyczną stylistykę.

Reżyseria: Michael Noer

Scenariusz: Michael Noer, Anders Frithiof August

Zdjęcia: Magnus Nordenhof Jonck

Obsada: Ghita Norby, Sven Wollter, Trine Pallesen,

Jens Brenaa

Kraj: Dania, Rok produkcji: 2015, Czas: 91 min/kolor

Magical Girl

Barbara to kobieta z mroczną przeszłością, która nie może sobie poradzić z problemami psychicznymi mimo pełnego wsparcia ze strony zamożnego męża. Po dziesięciu latach z więzienia wychodzi jej niegdysiejszy szkolny nauczyciel Damian, z którym bohaterkę łączy pokrętna, silna więź. W tym samym czasie bezrobotny ojciec umierającej na białaczkę córki, zagorzałej fanki japońskiej kultury i filmów typu anime, Luis, za wszelką cenę stara się zdobyć pieniądze na jej wymarzony prezent – kopię sukienki jej ulubionej kreskówkowej bohaterki. Każda z postaci będzie musiała przekroczyć własne ograniczenia, a przypadek sprawi, że ich losy zostaną ściśle splecione w tej wielopoziomowej, fascynującej fabule, nagrodzonej na festiwalu w San Sebastian. Reżyser Carlos Vermut tworzy niepokojącą atmosferę, obficie czerpiąc z tradycji kina noir.

Reżyseria: Carlos Vermut, Scenariusz: Carlos Vermut

Zdjęcia: Santiago Racaj, Muzyka: Alessio Nanni

Obsada: Javier Botet, Bárbara Lennie, José Sacristán, Israel Elejalde

Kraj: Hiszpania/Francja, Rok produkcji: 2014,

Czas: 127 min/kolor

Nagrody: MFF w San Sebastián - najlepszy film, najlepszy reżyser, Nagrody Goya - najlepsza aktorka (Bárbara Lennie), Nagrody Feroz - najlepsza aktorka (Bárbara Lennie), najlepszy aktor drugoplanowy (José Sacristán), najlepszy scenariusz

Sworn Virgin

Społeczność położonej wysoko w górach wioski w Albanii rządzi się własnymi prawami i każdy z jej mieszkańców dobrze zna przypisaną mu rolę. Wyjątek stanowią burrnesha, zaprzysięgłe dziewice, które postanowiły wieść życie... mężczyzn. Hana Doda dobrze o tym wie; jako Mark już od 14 lat ma prawo do tego, by pić alkohol i posługiwać się bronią. Pewnego dnia przestaje jej to jednak wystarczać. Debiutantka Laura Bispuri, zafascynowana kultywowanym do dziś w niektórych rejonach Albanii zwyczajem sięgającym XV wieku, stawia w swoim filmie pytania o tożsamość: płciową, seksualną, emocjonalną.

Reżyseria: Laura Bispuri,

Scenariusz: Laura Bispuri, Francesca Manieri

Zdjęcia: Vladan Radovic

Obsada: Alba Rohrwacher, Emily Ferratello, Lars Eidinger, Flonja Kodheli

Kraj: Włochy/Szwajcaria/Niemcy/Albania/Kosowo

Rok produkcji: 2015, Czas: 90 min/kolor

Kultura
Kultura designu w dobie kryzysu klimatycznego
Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady