– Na te decyzje czeka wiele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i fundacji, ponieważ od tych programów zależy, jak będzie wyglądała polska kultura w przyszłym roku – powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. – Długo spotykaliśmy się z grupami eksperckimi, żeby rozmawiać o zmianach, poza tą, o której wiedzieliśmy już wcześniej – programu informatycznego i sposobu komunikacji.
Ministerstwo Kultury. Koniec ingerencji gabinetu politycznego
Hanna Wróblewska poinformowała: - Zdecydowaliśmy się oddać władzę ekspertom zaproszonym do oceny wniosków, to oni będą oceniać i przyznawać punkty. To oznacza, że znika dotychczasowy podział punktów na eksperckie – przyznawane w skali 0–60, oraz strategiczne, przyznawane na końcu procesu przez ministra kultury lub jego gabinet polityczny, czemu zarzucano podatność na wpływy polityczne, to zaś podważało zaufanie do całego procesu.
Kolejne 40 punktów ekspertów będzie rodzajem dodatkowej rekomendacji.
Wyniki nie będą zaburzane przez oceny skrajne, pozytywne i negatywne. Zamiast średniej wyciągana będzie mediana. Do tego potrzebne są grona eksperckie nie trzyosobowe, lecz pięcioosobowe. Dotychczasowe grona ekspertów poszerzą ci, który sami zgłosili się do tej roli. Jest ich 150. Zostaną poddani weryfikacji. Będą wybierani w drodze losowania.
Czytaj więcej
W Muzeum Narodowym w Warszawie na wielkiej monograficznej wystawie Józefa Chełmońskiego, jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX wieku, oglądamy 120 obrazów i kilkadziesiąt rysunków. Są rozpędzone konie, ptaki w locie, pejzaże.