Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podaje datę otwarcia

Wielkie otwarcie nowej siedziby MSN na placu Defilad odbędzie się 25 października.

Publikacja: 21.03.2024 17:53

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Foto: Monika Kuc

Inaugurację działalności muzeum uświetni prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji m.in. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Moniki Sosnowskiej, Cecilii Vicuñy oraz spotkanie z architektem, projektantem budynku Thomasem Phiferem. A także koncerty polskich i zagranicznych twórców i 16. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Na otwarcie zaprasza prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski: - Warszawiacy i warszawianki! Już niedługo spotkamy się w nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad. Obecnie montujemy oświetlenie i wylewamy posadzki, ale za kilka miesięcy, dokładnie 25 października, ten niesamowity budynek wypełni sztuka. Zobaczymy m.in. dzieła Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz i Edwarda Dwurnika. Do zobaczenia w nowym MSN-ie!

Czytaj więcej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej bliżej finału budowy

A Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej mówi: - Kilkanaście lat wysiłków zespołu muzeum, ale i wielu osób i środowisk, wreszcie znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie! Nowy budynek MSN otworzy się dla publiczności, oferując otwartą przestrzeń spotkania i debaty w otoczeniu funkcjonalnej architektury, wspaniałe galerie wystaw czasowych i międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej w samym centrum Warszawy.

Nowy budynek MSN na placu Defilad

Nowy budynek powstał w sercu miasta, w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. Zajmuje blisko 20000 m2 powierzchni, z czego ponad 4000 m2 to przestrzenie ekspozycyjne, zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze wokół spektakularnej klatki schodowej. Dopełniają je pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad oraz kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie, kawiarnia. W nowym budynku będzie także studio nagrań – rekonstrukcja historycznego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zaprojektowanego przez Oskara Hansena.

Za projekt muzeum odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski. Budowę Muzeum finansuje m.st. Warszawa. Generalnym Wykonawcą budynku jest WARBUD S.A.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstało w 2005 roku. Od 2005 do 2022 było instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto Warszawa. Od 2023 r. jest samorządową instytucją kultury prowadzona przez miasto Warszawa. Jego tymczasowa siedziba mieści się w Muzeum nad Wisłą. Budowa stałej siedziby na pl. Defilad ruszyła w 2019 roku.

Czytaj więcej

Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ostatnia przed przeprowadzka wystawą w Muzeum nad Wisłą będzie otwierana 5 kwietnia ekspozycja „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko", która powstaje w ścisłej współpracy ze spadkobiercami artystki oraz lwowskim Narodowym Muzeum im. Andrzeja Szeptyckiego.

Na luty 2025 roku MSN zapowiada otwarcie w nowej siedzibie wystawy własnej kolekcji, rozwijanej od 20 lat.

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat