Budynek zaprojektowała pracownia architektoniczna Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku we współpracy z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o. Generalnym wykonawcą jest Warbud S.A. Ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. Całkowita powierzchnia liczy około 20 tys. m kw. A powierzchnia wystawiennicza będzie miała ponad 4500 m kw., czyli 9 razy więcej niż obecna siedziba w pawilonie nad Wisłą.
Nowy obiekt w rozmiarach można porównać do słynnego Muzeum Sztuki Współczesnej - mumok w Wiedniu, lub nieco mniejszego Muzeum POLIN w Warszawie.
Bryła powstającego MSN wpisuje się w tradycje architektury modernistycznej, opartej na prostocie materiałów i ergonomii.
Podczas uroczystości zawieszenia wiechy wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra powiedziała: - To niezwykle ważny dzień dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej i dla kultury w Warszawie. Dla miasta, ale także całej Polski, ponieważ to jest krok milowy, jaki poczyniliśmy w budowie. - Cała konstrukcja żelbetonowa jest skończona. Budynek osiągnął swoją wysokość. A przez następne kilkanaście miesięcy będziemy obserwować pracę wykończeniowe.
Potwierdziła także przejęcie placówki przez miasto od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - W zeszłym tygodniu udało się podpisać wszystkie dokumenty i wiemy już, że od stycznia 2023 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie w całości prowadzone przez Miasto Stołeczne Warszawa. Tak, jak jesteśmy odpowiedzialni za inwestycję, za budowę, będziemy też odpowiedzialni razem z dyrekcją MSN za program i przyszłość tej instytucji – informowała.