Dominika Kulczyk: Duży biznes inwestuje w kulturę i podkreśla rolę kobiety

Dominika Kulczyk nabyła prawa do marki poznańskiego Festiwalu Malta, który od nowej edycji ma być unikatowy na skalę globalną. Nową dyrektorką jest Karolina Rozwód, do tej pory szefowa Teatru Starego w Lublinie.

Publikacja: 04.12.2023 12:51

Dominika Kulczyk: Duży biznes inwestuje w kulturę i podkreśla rolę kobiety

Foto: Agnieszka Chudzińska

– Jestem dumna i szczęśliwa, że to niezwykłe przedsięwzięcie będzie nadal chlubą mojego rodzinnego miasta. Jednocześnie dzięki niemu będziemy mogli szeroko zaprezentować imponujące dokonania wielu wspaniałych artystek i podkreślić wkład kobiet w dorobek współczesnej kultury – podkreśla Dominika Kulczyk.

Flagowy projekt kulturalny Poznania, przyciągający wybitnych twórców z całego świata zyska nowe, kobiece oblicze. Po lipcowej zapowiedzi Dominiki Kulczyk pomyślnie sfinalizowano zakup praw do marki Malta Festival Poznań.

Transakcja zagwarantowała kontynuację idei trwającego od ponad 30 lat przedsięwzięcia uhonorowanego prestiżową nagrodą EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe). Jednocześnie przejęcie praw do marki Malta Festival Poznań to początek ewolucji formuły festiwalu. Dominantą projektu w jego nowej odsłonie będzie rola kobiety we wszystkich aspektach aktywności, twórczości i wolności.

Dominika Kulczyk i 2,5 mln widzów

Organizowany od 1991 roku festiwal przez ponad trzy dekady zgromadził ponad 2,5 mln widzów zainteresowanych wartościową sztuką, teatrem, muzyką i literaturą. To właśnie dzięki Malcie w Poznaniu gościli nobliści: Olga Tokarczuk, John Maxwell Coetzee i Orhan Pamuk, a na scenie występami zachwycali m.in. Goran Bregović, Buena Vista Social Club czy Radiohead. W tym roku Malta Festival był organizowany po raz 33. i gdyby nie zaangażowanie Dominiki Kulczyk – prawdopodobnie ostatni. Trwające od kilku miesięcy rozmowy właśnie udało się pomyślnie sfinalizować.

Nabycie przez jedną ze spółek z grupy Dominiki Kulczyk marki festiwalu Malta ma bardzo szeroki kontekst: historyczny, kulturowy, filantropijny, ale również symboliczny, ponieważ pierwszym mecenasem wydarzenia był dr Jan Kulczyk. Oprócz umożliwienia organizacji kolejnych edycji wydarzenia w chwili, gdy wizja Poznania bez najbardziej rozpoznawalnego festiwalu kultury i sztuki była bardzo realna, decyzja Dominiki Kulczyk ma jeszcze jeden ważny aspekt. Nabycie praw do Malta Festival przez Dominikę Kulczyk jest jednym z pierwszych w Europie, a na pewno w Polsce, przykładów przejęcia odpowiedzialności za poważny projekt kulturalny przez poważny podmiot biznesowy.

Czytaj więcej

Dominika Kulczyk kupiła prawa do MaltaFestival Poznań

Dodatkowo, inicjator, organizator i wieloletni dyrektor imprezy – Michał Merczyński, który w lipcu tego roku pożegnał się z publicznością i podziękował artystom za 32 lata wspólnych przeżyć, będzie wciąż zaangażowany w organizację poznańskiego festiwalu, dzieląc się swoim unikatowym doświadczeniem i wiedzą.

– Bardzo się cieszę, że Malta Festival pozostanie na kulturalnej mapie Poznania, Polski i Europy. Jestem też przekonany, że odświeżenie formuły wydarzenia będzie inspirujące i przyniesie wiele niezapomnianych artystycznych doznań – mówi Michał Merczyński.

Nowa dyrektorka Karolina Rozwód

Nową dyrektorką Malta Festival będzie Karolina Rozwód, iberystka i managerka kultury, do stycznia 2024 r. dyrektorka Teatru Starego w Lublinie, który uruchomiła i którym kierowała od jego inauguracji w marcu 2012 r. Wcześniej była związana m.in. z TVP Kultura i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej; w 2004 r. była koordynatorką Roku Witolda Gombrowicza.

– Objęcie funkcji dyrektora festiwalu to ogromne wyzwanie i zaszczyt. Dziękuję za zaufanie, jakim zostałam obdarzona. Jestem szczęśliwa, że pani Dominika Kulczyk zdecydowała się uratować Maltę – festiwal, który od ponad 30 lat był punktem odniesienia na kulturalnej mapie Polski, na który przejeżdżałam i którego Poznaniowi trochę wszyscy zazdrościliśmy. To wydarzenie bez precedensu, które jest najpiękniejszym przykładem miłości mecenasa do sztuki i empatii dla jej twórców i widzów – mówi Karolina Rozwód.

Zgodnie z zapowiedziami Dominiki Kulczyk, prezeski Kulczyk Foundation, poznański festiwal z ponad 30-letnią tradycją zyska nowy charakter. Malta Festival Poznań w nowej formule będzie unikatowym, wielowątkowym projektem kulturalnym, w którym rola kobiety we wszystkich aspektach aktywności, twórczości i wolności stanie się dominantą programową z zachowaniem balansu i równowagi triady prawdy, dobra i piękna.

Uratowanie prestiżowego wydarzenia poprzez przejęcie praw do niego oraz organizacja kolejnej edycji Malta Festival już w odmienionej, kobiecej i unikalnej na skalę globalną formule to również doskonałe ukoronowanie 10-lecia działalności Kulczyk Foundation należącej do Dominiki Kulczyk.

Kulczyk Foundation

Fundacja rodzinna założona w 2013 roku przez Grażynę Kulczyk, dr. Jana Kulczyka i Dominikę Kulczyk. Walczy z dyskryminacją i nierównością dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie. Podejmuje m.in. inicjatywy na rzecz zdrowia menstruacyjnego oraz poprawy sytuacji kobiet w okresie transformacji menopauzalnej. Celem jej działań jest budowa rzeczywistości pozbawionej ograniczeń ze względu na płeć. Fundacja współpracuje z partnerami społecznymi w różnych częściach naszego globu, inicjując zmiany wykorzystujące zrównoważone rozwiązania. Jak dotąd Kulczyk Foundation zrealizowała międzynarodowe projekty pomocowe w 66 krajach na 6 kontynentach.

– Jestem dumna i szczęśliwa, że to niezwykłe przedsięwzięcie będzie nadal chlubą mojego rodzinnego miasta. Jednocześnie dzięki niemu będziemy mogli szeroko zaprezentować imponujące dokonania wielu wspaniałych artystek i podkreślić wkład kobiet w dorobek współczesnej kultury – podkreśla Dominika Kulczyk.

Flagowy projekt kulturalny Poznania, przyciągający wybitnych twórców z całego świata zyska nowe, kobiece oblicze. Po lipcowej zapowiedzi Dominiki Kulczyk pomyślnie sfinalizowano zakup praw do marki Malta Festival Poznań.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kultura
Artshow. Spotkania ze sztuką w Warszawie
Kultura
Pierwszy sezon kulturalny Rumunii i Polski będzie trwał 17 miesięcy
Kultura
Porcelana miśnieńska na Wawelu
Kultura
Agnieszka Rosales-Rodriguez: Przed Muzeum Narodowym potężne zmiany po wyprowadzce Muzeum Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Kultura
Poznań: Wielka inauguracja gotyckich podziemi ratusza
Kultura
Desa Design Days otwarte dla wszystkich