Podczas dwudniowych spotkań w Media City Leipzig dominowały gorące problemy społeczno-polityczne. Dyskutowano m.in. na temat uchodźców i migracji w Europie z polskiej i niemieckiej perspektywy, a także o wpływie polityki na media i aktualnej sytuacji w obu krajach.
Pojawił się także wątek kulturalny, poświęcony prezentacji Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Katarzyna Wielga-Skolimowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie, przypominała, że już od ubiegłego roku Instytuty w Berlinie i Lipsku prowadzą promocję Wrocławia. A Katarzyna Młyńczak-Sachs, główny specjalista ds. relacji międzynarodowych Europejskiej Stolicy Kultury 2016, mówiła, że zainteresowanie mediów zagranicznych Wrocławiem w roli ESK, szczególnie niemieckich, jest ogromne. Na 7,5 tysiąca dotychczasowych publikacji o Europejskiej Stolicy Kultury, 3 tysiące to teksty zagraniczne.
W Lipsku przypomniano też, że Wrocław dzięki temu tytułowi zyskał wiele nowych inwestycji kulturalnych, takich jak Narodowe Forum Muzyki, Muzeum Pana Tadeusza, czy zrewitalizowany Pawilon Czterech Kopuł, w którym w końcu czerwca Muzeum Narodowe we Wrocławiu otworzy oddział sztuki współczesnej. Wkrótce nastąpi także inauguracja Muzeum im. Henryka Tomaszewskiego i Centrum Historii Zajezdnia z wystawą poświęconą powojennym przemianom miasta, szczególnie interesującym w kontekście polsko-niemieckim.
Polsko-niemiecka nagroda dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego przyznawana jest w kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja za najlepsze prace o obu krajach i ich wzajemnych relacjach. Do tegorocznej, 19. edycji zgłoszono 116 prac – 62 z Niemiec i 54 z Polski. Wysokość nagrody wynosi 5 tys. euro dla każdego ze zwycięzców. Jej fundatorami są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz województwa zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.
Laureatką w kategorii "Prasa" została Emilia Smechowski za pracę „Jestem, ale ty mnie nie widzisz”, opublikowaną w „TAZ am Wochenende” poświęconą integracyjnym trudnościom na przykładzie polskiej rodziny, osiadłej w Niemczech. W kategorii radio zwyciężyła Tilla Fuchs za pracę „New York, New York lub: Co nowego w starej ojczyźnie” (emisja w Sr2 Kulturradio), w której splatają się dwa wątki: historyczny i współczesny – ucieczka ojca ze Śląska, poszukiwanie ojczyzny i tożsamości przez kolejne pokolenia oraz obecne położenie uchodźców.