W efektownej „kalejdoskopowej” aranżacji wnętrza w nowej siedzibie przy ul. Solec 24 pokazuje prawie 120 instrumentów muzycznych z różnych zakątków Azji i Oceanii. Muzeum chlubi się największą kolekcją tego typu w Polsce.
Można tu obejrzeć wyszukane instrumenty, jak i bardzo proste, a także posłuchać ich dźwięku, a nawet samemu zagrać na kilku z nich. A na wideo zobaczyć, jak są wykorzystywane w różnych kulturach Azji, Australii i Oceanii w codziennym życiu oraz podczas specjalnych uroczystości i ceremonii.
Kuratorka Maria Szymańska-Ilnata radzi, żeby zwrócić uwagę nie tylko na efektowne , bogato zdobione instrumenty, ale również na te skromne, bo jak mówi: –Bardzo często one właśnie potrafią zaskoczyć swoim wyjątkowym brzmieniem, ciekawą historią lub oryginalnym zastosowaniem.
Jednocześnie muzeum otwiera wystawę czasową „Azja/Pacyfik/Solec 24”, poświęcona swej 40-letniej historii. Prezentuje więc sto wybranych obiektów z bogatych zbiorów, liczących 21 tysięcy eksponatów. Ich układ odzwierciedla projekt przyszłej rozbudowanej ekspozycji stałej. Zgodnie z jej koncepcją wyodrębniono osiem regionów geograficzno-kulturowych: Azję Środkową, buddyzm tybetański (Tybet, Mongolia), Indie i Nepal, Birmę (Mjanma), Daleki Wschód, kraje Półwyspu Indochińskiego oraz Indonezję i Oceanię.
Zebrano oryginalne i piękne przedmioty: stroje, tkaniny, rzeźby, ceramika, maski, lalki teatralne, broń, biżuteria. Każdy z obiektów niesie inną opowieść (jak figury Buddy i innych bóstw, chiński haftowany złotem kostium teatralny, czy obrzędowa maska z Papui z Nowej Gwinei). Ta wystawa wręcz zachęca do niezwykłych podróży szlakiem świątyń, dalekowschodnich rytuałów, teatru i opery.