Może to być niebezpieczne?
Tak, szczególnie że często stosujemy środki przeciwbó-lowe, nie sprawdzając ich składu i łącząc z innymi lekami, które zawierają tę samą substancję. I tak, kierując się częstokroć reklamami, łykamy jedną tabletkę na ból głowy, drugą, o innej już nazwie, na ból innej części ciała. A tymczasem zdarza się, że mają one te same składniki. I to jest niebezpieczne, bo może wywoływać skutki uboczne.
Jakie?
Jeśli chodzi o szeroko stosowane leki przeciwbólowe zawierające tę samą substancję – acetaminofenon (składnik leków z paracetamolem), to dopuszczalna dawka terapeutyczna wynosi do dwóch gramów dziennie. Lek taki nie może być jednak przyjmowany dłużej niż kilka dni bez porozumienia z lekarzem. Nie dotyczy to oczywiście przypadków długotrwałego leczenia przeciwbólowego prowadzonego pod okiem doświadczonego specjalisty. Stosowany ponad miarę, może uszkadzać wątrobę. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do częściowej martwicy tego narządu. Inne środki przeciwbólowe przyjmowane systematycznie przez kilka tygodni mogą powodować uszkodzenie śluzówki przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej, nadżerki. W efekcie może dojść nawet do choroby wrzodowej powikłanej krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Czy jakieś leki możemy łykać bezkarnie? Apteczne półki uginają się pod słoiczkami z preparatami na wzmocnienie pamięci, piękne włosy, gładką skórę, mocne paznokcie.
Uważam, że tak długo, jak dieta jest właściwa – czyli zrównoważona i zawierająca wszystkie potrzebne elementy – nie ma potrzeby wspomagania organizmu żadnymi suplementami. Stosowanie właściwej diety w dzisiejszych czasach może być łatwe, oczywiście jeśli mamy na to czas. Oferta w sklepach spożywczych jest przecież bardzo bogata. Nie ma więc powodu, żeby brać coś więcej ponad to, co jemy. Poza tym suplementy, które są zawarte w tabletkach, nie wchłaniają się dokładnie tak samo jak mikroelementy zawarte w naturalnym pożywieniu. Warto też wspomnieć o ziołach – często nie jesteśmy świadomi możliwości działań ubocznych. Na przykład dziurawiec w interakcji z promieniami słonecznymi wywołuje silne podrażnienia skóry, wchodzi też w liczne interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwpadaczkowymi i doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.