O klasie orkiestry decydują bowiem nie tylko umiejętności instrumentalistów, ale i wieloletnie tradycje zespołu. To jest także przypadek Orchestre National du Capitol de Toulouse.
Zespół powstał na początku XIX wieku, początkowo pracował wyłącznie na potrzeby Theatre du Capitole w Tuluzie, ale konsekwentnie umacniał swoją pozycję, zyskując coraz większą samodzielność artystyczną. Dopiero jednak po II wojnie światowej stał się samodzielną orkiestrą symfoniczną, która wspiera teatr podczas jego sezonu operowego, koncentrując się przede wszystkim na własnych koncertach.
Orchestre National du Capitol de Toulouse stopniowo zdobywała uznanie nie tylko we Francji, ale i w całej Europie, zwłaszcza gdy w 1968 roku jej kierownictwo objął Michel Plasson. W 1980 roku zyskała status orkiestry narodowej.
Pięć lat temu Plasson zrezygnował ze stanowiska i otrzymał tytuł emerytowanego dyrygenta orkiestry. Od września tego roku jej muzycznym dyrektorem został Tugan Sokhiev, urodzony w północnej Osetii w 1977 roku i uznawany za nadzieję rosyjskiej muzyki. Prowadził już koncerty wielu orkiestr europejskich, ale największą popularność przyniosła mu współpraca z Teatrem Maryjskim w Petersburgu, z którego spektaklami gościł też w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Program koncertu, z którym Tugan Sokhiev z muzykami z Tuluzy przyjeżdża do Warszawy, wypełnią trzy utwory. Na początek usłyszymy pełne religijnego skupienia dzieło „Les offrandes oubiliés” Oliviera Messaiena, natomiast z francuskiej muzyki XIX stulecia dyrygent wybrał monumentalną „Symfonię fantastyczną” Hectora Berlioza. Będzie również popularny koncert fortepianowy Edvarda Griega.