fundacja Bęc Zmiana,
Seria eksperymentów performatyw to kolejny sposób na aktywizację życia nad rzeką. Tym razem atrakcje mają przyciągnąć mieszkańców stolicy nad Wisłę przede wszystkim po zmroku. Festiwal jest kontynuacją udanej pierwszej edycji, w ramach której architekt Jakub Szczęsny zamieścił pod mostem Łazienkowskim reagujące na ruch neony.
W nadchodzące wakacje neon przygotuje Maurycy Gomulicki, zaś projektanci Karol Murlak i Magda Czapiewska fluorescencyjną farbą wypiszą na nawierzchni nadwiślańskich bulwarów cytaty z wiersza Andrzeja Sosnowskiego. Szczęsny wraz z kuratorką Kają Pawełek prowadzi projekt badawczy dotyczący możliwości skonstruowania małych urządzeń dostarczających wodę z rzeki choćby do okolicznych oczek wodnych. Na sztucznej wysepce stanąć ma pompa kinetyczna, którą każdy warszawiak będzie mógł wtłoczyć wodę do podświetlanej fontanny.
RZEKA KULTURY fundacja Ja Wisła
Projekt obejmuje wydarzenia muzyczne, filmowe oraz aktywność ruchową. Na zacumowanej w Porcie Czerniakowskim barce „Herbatnik” przez wszystkie letnie soboty organizowane będą koncerty zespołów reprezentujących scenę folkową, indierockową, a nawet funkową. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. Czeremszyna, Orkiestra św. Mikołaja, Psychocukier, Łąki Łan i Nayekhovichi.
W każdy piątek o godz. 22 na Cyplu Czerniakowskim planowane są projekcje filmów – w najbliższych tygodniach czekają nas m.in. dokumenty Joanny Kaczmarek i Marcina Korneluka. Niedziele to także dni, w których na Pochylni w Porcie Czerniakowskim organizowane będą warsztaty bębniarskie i sesje wspólnej gry. Tuż obok,w stoczni remontowej, reaktywowane mają być „dechy“, czyli tradycyjne potańcówki. Kto uważa, że ruszać się nie umie, nie musi się martwić, gdyż zaopiekują się nim profesjonalni tancerze. W noce 20 i 27 czerwca Ja Wisła zachęca do wspólnej zabawy świętojańskiej.